oktoober 31, 2013

Kingitused

2. veerandi esimesed kaks päeva olid kingituste saamise päevad.
2012. aasta sügisel anti Võrumaa koolide õpilastele võimalus visandada helkurmütsi kavandid, mille järgi Tartu Kõrgema Kunstikooli tudengid kriteeriumitele vastava mütsi valmis disainisid.
Kõigile mütside kavandajatele tõid politseinikud 2 limonaadi ja parimatele suure šokolaadi.
Hollandis asuv Euroopa Patendiamet sai sel aastal 40-aastaseks. Selle tähistamiseks kutsuti lapsi osa võtma joonistusvõistlusest "Leiutised ja Euroopa". Sellest võistlusest võtsid osa 2. ja 3.b klassi õpilased. Osavõtnud klassile lubati tänutäheks kingitus. Nii saidki osalejad klassid kingituseks Rubiku kuubiku, pastakaid, memorini mängu,  pirnikujulise stressipalli, maailma riikide pusle.




oktoober 30, 2013

Viktoriini 3. voor

 Head viktoriinil osalejad!

Raamatukogu viktoriini õiged vastused on siin:

1) Parksepa keskkooli raamatukogu kasutab raamatukogutarkvara, mille veebipõhine nimi on RIKSWEB. Sa saad kooli koduleheküljelt (söökla menüü kõrvalt) RIKSWEBist otsida, kas raamatud, mida vajad, on meie kooliraamatukogus olemas. Kui ei oska otsingut teha, õpetan sind. Tule, küsi julgesti!

2) 20.-30.oktoobrini toimuvad üle-eestilised raamatukogupäevad nimetusega „Kohtume raamatukogus“. Selline plakat on olemas igas raamatukogus, ka meie kooli raamatukogus. Märka asju, mis on su ümber.

3) Esimene raamatukoguhoidja võeti Parksepa keskkooli raamatukokku tööle 25 aastat tagasi. Kui oleksid lugenud koolilehte Koolielukas, siis teaksid.

4)1963. aastal ilmus üks vahva lasteraamat, kelle peategelast tuntakse ütluse järgi: ”Kos mo möts oo?” See raamat on “Vahtramäe Emil”, autor Astrid Lindgren,  raamat ilmus 50 aastat tagasi. Kes pole lugenud, soovitan. Äge raamat!

Raamat “Kunksmoor” sai sel aastal 40-aastaseks. Autor on Aino Pervik.

Raamatul “Pätu” on sel aastal 25. juubel. Autor on Astrid Reinla.
Jäta siis selle kirjaniku nimi ka meelde.

5) Enne Ruthi oli Parksepa keskkooli raamatukogu juhataja õpetaja Liia Luik. Kas pole põnev teada? Kirjutasin sellest koolilehes.

Loodan, et said viktoriinist mõne vajaliku või uue huvitava tarkusetera!
Tänan tublisid osalejaid!
Ruth



oktoober 28, 2013

Üheksa hunti, ühed jäljed

Veerandi esimene päev algas väiksematel õpilastel huvitavalt. Kuulasime-vaatasime Pähni looduskeskuse programmi "Üheksa hunti, ühed jäljed".
Kas te teadsite, et hundil on üle 500 rahvapärase nimetuse? Meie saime nendest üle 30 teada. Lisaks sellele saime teada, kuidas hundid elutsevad, mida söövad, kuidas õpetatakse  kutsikaid murdma, kuidas peetakse jahti. Oma käega sai katsuda hundi nahka ja uurida pealuud. Õppisime selgeks, kuidas teha vahet koera ja hundi jälgedel.
Oli väga tore. Aitäh!

oktoober 25, 2013

Matkasellid Luhasoos


Võrumaa Haanja-Karula puhkeala Pähni looduskeskus
Rännates läbi soo, tutvusime erinevate soo arenguastmetega: madalsoo, siirdesoo, kõrgsoo ehk raba. Õpisime tundma soos kasvavaid taimi ja soos elavaid loomi. Alustasime mineraalmaalt ja rääkisime, miks või kuidas sood tekivad. Kas sood vajavad kaitset? Peagi jõudsime madalsoosse ja loendasime kokku, kui palju erinevaid taimeliike me endi ümber näeme. Rääkisime, kuidas tunda ära siirdesoo ja mis on tema eripära. Mustjärve äärde jõudes maitsesime rabajärve vett. Jõudes rabasaarele, puhkasime jalgu, täitsime  töölehe ja mängisime. 
6.b klass

oktoober 18, 2013

Lõppes 1. veerand

18.oktoobril sai läbi 1. veerand. Need 7 nädalat möödusid väga kiiresti. Sellesse aega mahtus õppimist, sportimist, matku ja palju huvitavaid üritusi.
Lõpetasime veerandi aktusega. Esinesid õpilased, kes olid eelmisel päeval laulnud ka Laulukarussellil. Õpetaja Malle rääkis kooli ajaloost. Oli ju alles hiljuti koolil sünnipäev. Muidugi ei puudunud traditsiooniline tunnistuste jagamine direktori poolt õpilastele, kes õppisid ainult viitele ja kelle käitumine oli eeskujulik. See on sündmus, mida oodatakse huviga.
Head koolivaheaega kõigile!


oktoober 17, 2013

Hõimupäeva tähistamine

19. oktoobril tähistatakse hõimupäeva. Koolis tähistasime seda päeva 16. oktoobril. Meil oli külas komide ansambel Zarni An.
Komi folklooriansambel kasutab oma loomingus komi rahvamuusikal põhinevaid töötlusi ja esitab eepilisi laule. Ansambli juht on Mihhail Burdin, keda on võrreldud lausa šamaaniga. Ta on mees nagu orkester - valdab arhailist laulustiili ja mängib väga erinevatel traditsioonilistel komi rahvapillidel nagu pöljan, brungan, letšan vuz ja sigudök.
1.-6. klassi õpilased kuulasid huviga.







Õppetund looduses

14. oktoobril said 3.b klassi õpilased hea õppetunni. 11.b klassi õpilane Margus viis meid Kanariku järve taha metsa, kus õpetas erinevate lõkete ja sõlmede tegemist, andis teadmisi esmaabist, jutustas loomadest, keda võib metsas kohata. Õpetas, kuidas näidata liikumissuunda ning kuidas teha lihtsate vahenditega endale ulualune.Tegime kõike huviga kaasa, sest see oli meie jaoks uudne ja huvitav. Inimesel peavad olema teadmised igas olukorras hakkama saamiseks.
Margusele ei olnud see esimene sellealane koolitus. Tema juhtida on olnud mitmed noorkotkaste laagrid.


Ettelugemispäev

8. oktoobril toimus Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonnas 4. klasside 18. ettelugemise võistlus. Parksepa kooli esindas Liisa Timmi.
Enne võistlusele pääsemist korraldati klassis ettelugemistund, kus kõik soovijad said üksteisele ette lugeda muinasjutte. Nende hulgast valiti välja 7 parimat, kes käisid klassides õpilastele ette lugemas. Nii saadi juurde esinemisjulgust.
Sel aastal loeti ette eesti loomamuinasjutte. Kõik kuuldud lood olid huvitavad. Lugejad samuti, sest suutsid köita kuulajate tähelepanu.
Saime teada, et Parksepa koolis on head lugejad.
Aitäh lugejatele ja juhendajatele!

Loe ka sina eesti loomamuinasjutte! 



oktoober 09, 2013

Õunanädal

Rahvatarkusel, et õuna söömine hoiab tõved eemal, on sisu. "Söö üks õun päevas ja sa ei vaja arstiabi", selline arusaam tuleb inglaste ütlusest „An apple a day keeps a doctor away" ja selles on oma tõetera sees. Õunad on tõelised tervislike toitainete allikad.
Nii saab lugeda Parksepa kooli kodulehel õunanädala tutvustusest.
Õuntega tutvust alustasid kõige enne 1.-2. klassi õpilased. Saime teadmisi õuna koostisest, tervislikkusest. Lisaks sellele maitsesime õunamahla, õunaviilukesi, õunamoosi ja õunakooki. Õpetaja Tiina rääkis temanimelise õunasordi saamisest ja üldse õunasortide aretamisest. Lisaks kuulasime ja aitasime lugeda luuletusi õuntest.
Jäta siis meelde, et õun on väga tervislik kodumaine puuvili.
Aitäh tervisenõukogu liikmetele hariva päeva eest!

oktoober 03, 2013

Projekt "Mütsiga nähtavaks"

Kooliaasta avaaktustel, 1. ja 2. septembril jagati Võrumaa munitsipaalkoolides projekti „Mütsiga nähtavaks“ raames valmistatud helkurmütse, mis lapsed liikluses nähtavamaks muudavad.
Helkurimütside valmimisel anti 2012. aasta sügisel Võrumaa koolide õpilastele võimalus visandada mütsi kavandid, mille järgi Tartu Kõrgema Kunstikooli tudengid kriteeriumitele vastava mütsi valmis disainisid. Mütsid valmistas Velmard AS. Liiklusohutusealase projektiga „Mütsiga nähtavaks“ liitusid Võrumaa vallad, välja arvatud Vastseliina vald ja Võru linn. Võrumaa Omavalitsuste Liidu tellimusel ja koostöös omavalitsustega muudeti sel õppeaasta algul liikluses nähtavaks suisa 205 uut õppurit.
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/vorumaa-koolijutsid-saavad-helkurmutsid.d?id=66661235

Sellest projektist võtsid osa ka meie kooli õpilased. Näitust sai vaadata augustis-septembris Võru Maksimarketis. Praegu on näitus üleval koolimajas.

Nunnunäitus

30. septembrist kuni 4. oktoobrini sai vaadata nunnunäitust. Vaatamist näitusele olid toonud ikka nooremate klasside õpilased. Vaadata oli palju põnevat.
Head vaatamist!


Pähnis puid õppimas

25. septembril käis 1. klass Pähnis tutvumas puudega. Sõitu alustasime kell 8.15. Meiega oli kaasas ka õpetaja Esta ja Kaspari ema.
Pähni jõudsime kell 9.00. Vastu võtsid meid kaks toredat tädi, kes panid meid kohe hommikvõimlemist tegema. Nii saime sooja, sest ilm oli külm. Seejärel jagati meid kaheks rühmaks.
Kõigepealt juhatati meid majja, kus meisterdasime looduslikust materjalist järjehoidja. Järjehoidjad tulid huvitavad ja omapärased.
Edasi jätkasime õppimist metsas. Meile tutvustati erinevaid puid ja põõsaid. Õppisime neid tundma lehtede järgi. Saime isegi pihlaka, viigipuu ja kadaka marju maitsta.
Et ilm oli külm, võisime vahepeal ka joosta ja mängida.
Kui puud ja põõsad selged, pakuti meile enne kojusõitu ka sooja ja maitsvat teed.
Oli tore ja õpetlik päev.
1. klass