detsember 12, 2016

Fotokonkurss-näitus “Minu kodukoha QR-kood”

Koolielu teemaveerandi „Digivärskendus“ raames toimus QR-koodi veebipõhine fotokonkurss-näitus, mis kestis 7.-30. novembrini 2016. Osaleda võisid kõik õpilased, kes soovisid fotot ja fotokunsti siduda nutiseadmetega.
Konkursile tuli esitada oma kodukohast ajalooline või mõni muu hoone, mis iseloomustaks antud paika kõige huvitavamalt või mida näitaks meeleldi oma sõbrale. 
5. klassi õpilased pildistasid kodukandis huvitavaid hooneid. Tegime piltidele QR-koodid ja laadisime Padleti lehele. Sealt edasi said tööd saadetud võistlusele. Võistlusele ei pääsenud nende tööd, kes ei saanud õigeks ajaks valmis või kelle pildid olid võetud internetist.
Žürii valis välja 11 huvitavamat tööd. HITSA saadab koolidesse õpilastele auhinnad.
Väljavalitute seas on ka Carini töö. Palju õnne!

november 28, 2016

Jõuluhommik siseõues

Alustasime 28. novembri hommikut jõulurahu väljakuulutamisega. Selleks olid 1.-6. klassi õpilased kogunenud siseõue.
Trompetite esituses kuulsime lugu "Tasa, tasa". 4. ja 5. klassi õpilased laulsid laulu "Jälle on saabunud jõulukuu". Huvijuht Airi luges luuletuse ning soovis kõigile head jõuluaega.
Iga klass sai jõuluküünla.
Rahulikku jõuluaega kõigile!



november 23, 2016

ELO õppepäev Kesk-Eestis

Käisime 16. novembril ringsõidul Kesk-Eestis.
Esmalt külastasime Imavere Piimandusmuuseumi, kus meile räägiti piima tootmise ja erinevate toodete ajaloost. Muuseumis oli palju põnevaid eksponaate erinevatest aegadest.
Valmistasime ise vahukoorest ja kondenspiimast jäätist. Poisid olid eriti tublid vahustajad ja suutsid koore võiks kloppida.
Teiseks peatuskohaks oli Wile talu alpakafarm. Farmis on 21 alpkat: 4 poissi ja 17 tüdrukut. Saime teada, kus on nende toredate loomade kodumaa ja kuidas nad meil Eestis eluga hakkama saavad. Meil oli võimalus ka loomadele oma käe pealt toitu pakkuda.
Alpaka vill on väga pehme ja sellest valmistatud tooted väga soojad. Käsitöömajas saime vaadata erinevaid kudumeid ja kuulsime, kuidas neid valmistatakse.
Farmist sõitsime edasi Paidesse ja külastasime Vallimäel asuvasse ordulinnusesse  rajatud Ajakeskust Wittenstein. Ajamasina rolli täidab tornis lift, mis viib ühest ajastust teise. Erinevatel korrustel saime tutvuda muinas- ja orduaja, kuningate ja tsaaride aja, okupatsiooni ja eesti aja ning taasiseseisvumis- ja euroajaga. Ajakeskuses on palju heli- ja valgusefekte, video- ja audioprogramme. Meie programmis oli veel kohtumine erinevatest ajastutest pärit tegelastega: muistse Sakala maakonna vanema Lembitu naisega, Paide lossiemandaga, kooliõpetaja Forseliusega, keisrinna Katariina II-ga,  Lydia Koidulaga.
Orduaja tutvustamiseks valiti meie hulgast kaks rüütlit ja kaks kannupoissi. Kannupoisid pidid oma rüütli lahingusse minekuks riidesse panema ja siis toimus rüütlite vahel väike turniir. Aeglasem kannupoiss pandi häbiposti.
Viibisime ka Forseliuse aegses koolis.
Igal korrusel saime maitsta ajastule kohaseid toite. Saime ajalugu õppida kuulates, vaadates, ise tegutsedes, lauldes ja maitstes.
Kõige lõpuks tegime ka pisikese poepeatuse ning asusime koduteele.
Päev oli küll palju pikem kui tavaline koolipäev, aga kõikide jaoks huvitav ja õpetlik.
  
Iiris ja Ketter

VI b klass

november 21, 2016

EENeti joonistusvõistlus

Kas Sa tead, mis on Sinu kodus kõige vanem asi? Mida mäletab veel vanaema või vanaisa? Millal Sa viimati muuseumis käisid? Kus on Sulle kõige lähem muuseum? Mis ajast valitakse Eestis igal aastal oma lind? 
Mõtle ja joonista sellest kõigest!

Selliselt kutsus EENet, Eesti Rahva Muuseum ja Eesti Ornitoloogiaühing lapsi arvutiga pilte joonistama.

Selle aasta teemad:
  • Tead, mida ma muuseumis nägin!
  • Elu ilma elektrita
  • Vöökirja saladus
  • Üks masin võidab sada sulast
  • Rabarahvas
  • Tii-tii-digitihane
  • Avastati vana laev
  • Must lagi oli meie toal
Parksepa Keskkoolist laekus võistlusele 35 tööd, mille autoriteks olid 3. ja 5. klassi õpilased.

Vaata võistlustöid



november 14, 2016

Põhjamaade raamatukogunädal

Põhjamaade raamatukogunädal 2016: TULEVIK PÕHJALAS


Tule uudista raamatukogus 
Põhjamaade lasteraamatuid!

Loeme koos!

november 08, 2016

Võru keele nädal

Võrumaal algas 11. võro keele nädal, mille puhul kuulutati välja juba 30. korda toimuva jutuvõistluse "Minu Võrumaa" teemad. Tegemist on Eesti vanima laste ja noorte omaloomingu konkursiga, mille parimad tööd köidetakse lõpuks üheks raamatuks.
Võru keele nädalal toimub 7.-13. novembrini.
Üritustest lähemalt

Reede, 4. novembril käis kooli ERR´i ajakirjanik, kes tegi 6.b klassis võru keele nädala tutvustusklipi. Seda saab lugeda ja vaadata SIIN.

8. novembril toimus Võru lasteraamatukogus 6. korda ettelugemisvõistlus "Kullõ, ma loe sullõ!"
Ettelugemine toimus kahes vanuserühmas: 2.-4. klass ja 5.-7. klass. Parksepa Keskkoolist olid osalemas Liisa Parmask 2. klassist ja Astrid Runtal 6.b klassist.
Selle aasta võistluseks sai ettevalmistusi teha kodus. Ise valida välja pala ja harjutada võrukeelset lugemist. Võistluse tase oli väga kõrge. Loeti soravalt ja hääldus oli tõeliselt hea. Määravaks saigi hääle tugevus ja intonatsiooni omapära.

4. klassi parimad ettelugejad lastekirjanikega kohtumas

7. novembril olid Kirjanike Liidu ja Eesti Rahvusraamatukogu korraldatud 13. kirjanike tuuril Võru Keskraamatukogu lasteosakonnas Võrumaa koolide tublide lugejatega kohtumas lastekirjanikud Indrek Koff, Piret Raud ja Kätlin Vainola. 

Saalitäie laste hulgas olid lastekirjanike lugusid kuulamas ka meie kooli 4. klassi tublid lugejad Viktoria, Karolin, Elis ja Sander ning Franz 6B klassist.

SAIME TEADA, et:
kirjanike inspiratsiooni allikaks on ELU,
lapsepõlv on kui VARALAEGAS või AARDEKIRST, millest kirjutada;
on kirjutatud lapsepõlvemälestustest vanaema-vanaisaga;
kirjanikele on oma RAAMATUD NAGU OMA LAPSED , kõik on ühtviisi armsad;
Indrek Koff kirjutas raamatud „Kirju koer” ja „Koju” rohelise tindiga;
Piret Rauale ei meeldi väga joonistada autosid (joonistab need võimalikult väikselt);
Kätlin Vainula jaoks on KÕIGE PÕNEVAM RAAMAT see, mida ta parasjagu kirjutab;
ja veel palju muud huvitavat.

Kõik osalejad said mälestuseks kirjanike autogrammidega järjehoidja.

Täname lasteraamatukogu toreda ürituse eest!


Pildigaleriid saate näha Võru Lasteraamatukogu koduleheküljel.

november 05, 2016

I laste liikluskonverents

Neljapäeval, 13. oktoobril toimus Eesti Maanteemuuseumis I laste liikluskonverents. Konverents toimus koostöös Maanteeameti ennetustöö osakonnaga ja oli suunatud 3. klasside õpilastele ja nende õpetajatele.
Konverents seadis oma põhieesmärgiks ohutuse väärtustamise ja teiste liiklejatega arvestamise, kus tähelepanu alla võetakse võimalikud igapäevased (ohu)olukorrad liikluses. „Konverentsi sihtgrupi lapsi, 10-aastaseid noori jalgrattureid, peetakse täieõiguslikeks liikluses osalejaiks, mistõttu võivad nad olla täiskasvanuile partneriks ja abiliseks, mõistmaks turvalisuse olulisust,“ selgitas maanteemuuseumi liikluskasvatus pedagoog Triinu Õispuu.
Et nii noored lapsed tavaliselt konverentsidel ei osale, oli selle päeva üks ülesannetest ka selgitada, mis on üldse konverents, kus aeg-ajalt lapsevanemad käivad.
Konverentsi esimeses pooles said lapsed kuulata ettekanded erinevatelt esinejatelt, misjärel jätkusid tegevused õpipesades. Ajaloolist liiklusalast teadmist jagas maanteemuuseumi giid-pedagoog Neidi Ulst, Lõuna Prefektuuri esindas Marina Paddar, kes arutles teemal, kes on liikluses „tegija“. Kas see, kes võtab riske või see, kes oskab neid märgata? Tõnis Savi on rattaentusiastist arhitekt, tema rääkis lastele ratta erinevatest kasutusvõimalustest ja võrdles ratast teiste sõiduvahenditega ning arutles, miks on kasulik jalgrattaga asju ajada. Lisaks toimus põnev kiiver-krae katse.
Õpipesasid viisid läbi Maanteeameti ennetustöö osakonnast Sirli Tallo, Kai Kuuspalu ja Kerli Tallo; Lõuna Prefektuurist Marina Paddar ja MTÜst Aga Mina Getter Toome. Filmipesas arutlesid lapsed kaamera ees, kes on nende eeskujuks; foorumpesas osaleti näitlemise abil erinevates liiklussituatsioonides  ja leiti neile uutmoodi lahendusi; soovipesas said lapsed loovad olla ning kasutades erinevaid mooduseid, soovida Eesti rahvale liiklusteemalisi soove; mängupesas mängiti põrandamängu, kus õpiti liiklusalaseid ohtusid ennetama.
Laste liikluskonverents kuulub Maanteeameti algatatud ürituste sarja „Inimene teel“. Parksepa Keskkoolist osalesid konverentsil 3. klassi 4 õpilast: Kristjan Vaher, Theodor Krull, Alexander Soidla ja Reiko Suur.




oktoober 25, 2016

Üleeuroopaline programmeerimisnädal Code Week

15.-23. oktoobrini toimub juba neljas üleeuroopaline programmeerimisnädal Code Week, mille eesmärk on tutvustada programmeerimist lõbusal ja kaasahaaraval viisil. 

Code Week 2016 nädala raames toimusid Võru Kreuztwaldi koolis õpitoad. Õpitoad viidi läbi HITSA ProgeTiigri programmi raames ja Euroopa Liidu Euroopa Sotsiaalfondi toetusel.
Parksepa Keskkooli 6.b klassi õpilased Astrid, Gerda ja Tõnis osalesid ÄppInventori ja Vanavara digiks õpitubades. Esimeses õpitoas õpiti äpi tegemist ja teises 3D modelleerimist programmiga Tinkercad.
Marten, Hendrik ja Franz võtsid osa animatsiooni õpitoast, kus tutvuti animatsioonitehnikate, töövahendite ja lihtsa arvutianimatsiooni loomisega.
8. klassi õpilane Maryleen osales ÄppInventori õpitoas.
Õpitubadest võeti osa sellepärast, et 2017. a jaanuarist kuni maikuuni toimub HITSA õpilaskonkurss "Digistame ära!". Eelmisel aastal võtsime osa sellest konkursist ja soovime teha seda ka sellel aastal.

Selle aasta alateemad:
  • Robot teeb rohkem kui 10 inimest - Vali mõni eluvaldkond või tegevus, mida robot oskab teha efektiivsemalt kui inimene ning loo prototüüp.
  • Vanavara digiks - Leia mõni vana ese, mis ei ole veel ära digistatud ja muuda see digitaalseks.
  • Mille pärast läheksin kooli - heameelega! - Kes või mis tuleks ära digistada, et õpilased läheksid alati kooli suure ootuse ja rõõmuga? Loo prototüüp või digitaalne lugu.
  • Targad riided - Otsi viise, kuidas muuta oma igapäevased riided targaks, kasutades meid ümbritsevat tehnoloogiat.
  • Digipöörane professor - Kui sul on mõni idee, mis on nii pöörane, et tundub pea ilmvõimatu teostada, siis just see teema ongi õige. Lase fantaasial lennata!
  • Kodu nutikaks - Loo virtuaalne kodu plaan või prototüüp, kus seadmed suhtlevad omavahel ilma inimeste sekkumiseta.
  • Turvaliselt tahvlis ja tänaval - Paku välja lahendus, mis tutvustab digivahendi turvalise kasutamise reegelid.
  • Vajuta Play! - Lase loovus valla, loo elektrooniline muusikapala või animafilm!
     
Arvutitundides proovisid õpilased lahendada programmeerimist nõudvaid mänge.
Seda võid siit sinagi proovida: programmeerimismängud

 

Aino ja Haldjas

Teater Vanemuine kutsus õpilasi joonistama hobuse pilte etenduse "Aino ja Haldjas" jaoks. Kokku saadeti 242 vahvat hobust 15 koolist.
Saadetud piltide vahel loositi välja 5x2 piletit etendusele "Lotte unenäomaailmas". Loosiõnn naeratas ka Parksepa Keskkooli 3. klassi õpilasele Janisele. Kõik võistlusele pildi joonistanud õpilased said "Aitäh!" kleepsud.
Aitäh õpetaja Hellele, kes juhendas õpilasi ja saatis pildid võistlusele!

Tõravere Observatooriumis



Kolmapäeval, 12. oktoobril käisime Tõravere Observatooriumis. Kohale jõudsime küll pool tundi varem, aga giid oli juba kohal ja võttis meid lahkesti vastu.
Kõigepealt juhataski giid meid ruumi, kus oli suur kividega kaetud sein. See oli taevakaart, kus olid kividest kujutatud tähtkujud, Linnutee ja tähed. Giid rääkis sellest lähemalt ja seda oli põnev kuulata.
Edasi suundusime õue. Kõndisime mööda teerada, mille ääres kasvasid erinevate kaugustega kuused. Saime teada, et kuused moodustasid Päikesesüsteemi, kuigi nad polnud õiges suuruses, olid nad  süsteemi järgi olid õige kaugusega.
Lõpuks jõudsime  ümara katusega hoonesse. Selles asus suur teleskoop. Giid jutustas sellest ja seejärel avati ka luuk ning me saime läbi teleskoobi taevast vaadata. Kahjuks oli ilm pilves ja peale vihmapiiskade, mis olid teleskoobi ekraanile jäänud, me midagi peale halli taeva ei näinud. Vähemalt olime saanud oma silmaga näha ja käega katsuda Euroopa üht suurimat teleskoopi.
Korrus allpool saime näha päris meteoriiti, mis oli kunagi taevast alla kukkunud. Tegemist oli suure rauakamakaga. Saime näha ka mudeli pealt, missugune näeb välja Marsi pind. Ruumis oli veel palju põnevaid plakateid ja mudel, mis näitas Maa ja Kuu liikumist.
Järgmiseks juhatati meid ruumi, mis nägi välja nagu kinosaal. Seal näitas giid meile ekraanilt öötaevast, tähekogumikke ja udukogusid.
Oli väga põnev ja õpetlik päev Tõravere Observatooriumis.
 Elis, Karolin ja Hannes 
4. klass

XXI Võru maakonna ettelugemise võistlus "Meri raamatulugudes"

Võru maakonna koolide 4. klasside parimad lugejad kogunesid 13. oktoobril 2016. a Võrumaa Keskraamatukogu lasteosakonda, kus toimus
ETTELUGEMISE VÕISTLUS "MERI LASTERAAMATUTES"
Eestis on käimas merekultuuri aasta. Merekultuuriaasta eesmärk on väärtustada Eesti mereajalugu ja osutada tähelepanu merega seotud traditsioonidele. Ka tänavune ettelugemise võistlus tõi raamatukaante vahelt välja lood laevadest, meremeestest ja kaluritest, mereloomadest, -kaladest ja lindudest, rannakülade lastest, rannarahva töödest-toimetustest.
Võru Kesklinna Kooli, Võru Kreutzwaldi Kooli, Antsla Gümnaasiumi, Parksepa Keskkooli, Kääpa Põhikooli, Varstu Keskkooli, Haanja Kooli ja Sõmerpalu Põhikooli õpilased pidasid koolides eelvõistlusi ja saatsid oma kooli esindama kõige selgema häälega, julgemad ja ilmekamad lugejad, kes oskasid kirjanike mõtteid väga nauditavalt kuulajateni tuua.
Parksepa Keskkoolist olid lugemas Karolin ja Viktoria, kes said eripreemiad.
Aitäh tublidele õpilastele ja nende juhendajatele!


oktoober 07, 2016

Elektrijänes

II klassil käis täna külas Elektrijänes koos oma sõbra Aarega. Tunnis räägiti elektri saamisest ja meieni jõudmisest ning tuletati meelde tähtsaid tõdesid, mis seotud elektriohutusega. 
 





 

oktoober 02, 2016

Otepää looduskeskuses ja Otepää kõrgustikul

29. septembril käis 6.a klass ja 4. oktoobril käis 6.b klass õppepäeval Otepääl.
Programm algas töötoaga Otepää looduskeskuses. Tutvusime Otepää kõrgustikuga kaardil, vaatasime videot, täitsime töölehte, mängisime Kuldvillakutja uudistasime väljapanekuid. Kui õpikus olime uurinud jääaja tekitatud pinnavorme, siis nüüd oli hea võimalus õpitu kinnistamiseks.
Edasi toimus ekskursioon mööda Otepää kõrgustikku. Vaatasime üle Pühajärve Sõjatamme, nägime ära koha, kust saab alguse Väike-Emajõgi, käisime Harimäe vaatetornis, mängisime tähelepanumängu.
Selgus, et Otepää looduskeskus on väga põnev koht.


Kaisuloomahaiglas

Teadlaste Öö Festivali raames käisime esmaspäeval, 26. septembril Tartu Ülikooli Lastekliinikus. Igal lapsel oli kaasas oma kaisuloom. Olime eelnevalt välja mõelnud, mis on kaisuloomal viga.
Kaisuloomahaiglas küsiti kõige enne meie nime ja kaisulooma nime. Seejärel saime järjekorranumbri.
Arstikabinetis olid erinevad arstid ja aparaadid. Meie kaisuloomad vaadati üle. Lemmikloomadelt võeti vereproovi, pandi plaastrit, tehti rõntgenit, kontrolliti hambaid.
Kui loomad olid arstide juures käinud, siis võtsime osa erinevatest mängudest ja tegevustest. Saime ka auhindu. Meie külaskäigu lõpus tuli kohale TV3 ja meid näidati isegi televiisoris.
See oli väga tore päev ja meile kõigile meeldis kaisuloomakliinikus.
Anastasia, Laura, Loviisa, Madleen
3. klass

september 16, 2016

Sügisandide näitus

12.-16. septembrini toimus söökla ees saalis sügisandide näitus. Tuua võis kõike: juurvilju, puuvilju, seeni, lilli jne. Näitusele andide toojateks olid enamasti 1.-6. klassi õpilased.
Aitäh vanematele, kes aitasid kompositsioone valmis seada!

Köievedu

10.-18. septembrini peetakse ülemaailmset spordinädalat.
Teistsugust sporti tehti ka Parksepa Keskkoolis. vahetundide ajal sai väikeses saalis mängida rendžut, kabet ja malet. Kolmapäeval, neljapäeval ja reedel toimusid suure vahetunni ajal klassidevahelised köievedamise võitlused. Võisteldi kolmes vanuseklassis: 2.-5. kl, 6.-9. kl ja 10.-12. klass.
Võistkonnas oli 10 tõmbajat. Kaasaelajaid ja ergutajaid muidugi kordades rohkem.
Kõige noorem vanuserühm:
1. koht - 5. klass
2. koht - 3. klass
3. koht - 4. klass
4. koht - 2. klass

september 11, 2016

Kohtumine Kristiina Kass´iga

Neljapäeval, 8. septembril esines 2.-6. klassi õpilastele kirjanik Kristiina Kass. Vestluses raamatukoguhoidja Ruthiga saime teada, millised loomad elasid Kristiina peres, kui ta veel laps oli, millal hakkas kirjutama, millega tegeleb praegu. Kristiina Kass luges soome keeles ette katkendi raamatust "Käru-Kaarel". Eesti keeles saime kuulda juttu septembris ilmunud Tähekesest ja veel üht trükkimata lugu. Neid oli väga huvitav kuulata.

Aitäh raamatukoguhoidja Ruthile, kes sellise toreda kirjaniku külla kutsus!



september 05, 2016

Kooli tuleb lastekirjanik Kristiina Kass

 

Neljapäeval, 8. septembril tuleb 2. - 6. klasside õpilastega kohtuma lastekirjanik Kristiina Kass.

Kui sa soovid kirjanikult autogrammi, võta ise kaasa mõni tema kirjutatud raamat!


september 04, 2016

Spordipäev

Reedel, 2. septembril toimus koolis klassikaline spordipäev. Võistlusaladeks olid kaugushüpe, pallivise või kuulitõuge, 60 m jooks, 250 m või ümber järve jooks.
Ehk said kõik õpilased sellisest koolipäevast jõudu uueks õppeaastaks.

september 01, 2016

V Eestimaa võimlemispidu "Hingelind"

Sügaval, sügaval kehas elab hing, keda veel keegi pole näinud, kuid kõik teavad, et ta olemas on. Me kõik teame, et ta on olemas ja me teame, mis hinge sees on – Hingelind. Ühel jalal hinge sees seisab Hingeline, kes on tehtud paljudest laegastest.Igal laekal on oma võti ja neid laekaid ei ole sugugi lihtne avada.Hingelind on peegeldus meie väärtustest, uskumustest, muredest ja rõõmudest. Piiludes erinevatesse laegastesse aga õpime ennast paremini tundma ja mida rohkem neid avame, seda suurema väe saavutame.Nii kasvame kartmatuks, tugevaks ja loovaks ning oleme võimelised elama oma unistuste elu. Iga sammuke on aluseks järgmisele. Igapäevased sammud täna viivad aja jooksul harukordsete tulemusteni.
Hingelinnu laekaid aitavad avada 2 juulil muusikud Tanel Padar, Ott Lepland, Karl-Erik Taukar ja Getter Jaani ning ETV Lastekoor koos tuhandete võimlejate ja tantsijatega. Võimelmispidu teeb kummarduse Eesti võimlemise suurkujule ja hingele Ernst Idlale, kelle sünniaastast möödub 2016. aastal 115 aastat.
Kutsun kõiki avama ja avastama Hingelinnu laekaid ning mõtisklema tema väärtustest ja piiluma tema ilusse.
Pealavastaja Kersti Kull
28. juunist - 2. juulini olid Parksepa Keskkooli võimlejad Tallinnas V Eestimaa võimlemispeol.
Päevad olid täis proove. Seda ikka selleks, et kõik mustrid hästi välja tuleksid. Vabal ajal käisime vanalinnas, loomaaias, Kadriorus.
Aitäh õpetaja Hellele, kes õpetas selgeks võimlemiskavad!

juuni 17, 2016

4. klassi preemiareis Riiga

27. mail sõitis 4. klassi lõbus seltskond preemiareisile Riiga. See sõit sai teoks tänu sellele, et klassi õpilased osalesid ja võitsid bussifirma Ecolines konkursi „Võida klassireis Riiga“. Hommikul vara ootas meid kooli juures kaasaegse sisustusega Ecolines buss. Igal reisijal oli kasutada oma puutetundlik tahvelarvuti, mille abil sai vaadata filme, kuulata muusikat ja mängida erinevaid mänge, seetõttu möödus sõiduaeg kiiresti. Kui laste esimene ärevus moodsast bussist oli möödunud, siis said nad teada uusi fakte meie naaberriigist Lätist ja nende pealinnast Riiast.
Riias oli esimene peatuskoht loomaaed, kus koos sõpradega oli põnev loomi uurida. Kõige rohkem elevust tekitas kaelkirjakute, paabulindude ja piraajade nägemine. Vahva oli ka roomajate ja ööloomade majas. Seejärel tehti tore vahepeatus bistroo-puhkekeskuses Lido. Kõigi kõhud said meelepärast toitu täis ja seejärel sai ennast karusellile ja batuutidele loksutama minna. Jalutati veel Riia kesklinnas, uudistati Vabadussammast ning Laima kella. Päeva lõpetas retro-automuuseumi külastus. Saadi teada vanade jalgrataste, mopeedide, rollerite ja autode ajaloost ning teha toredaid pilte endast uhkete autode taustal.
Oli väga tore preemiareis, sest oli huvitav, lõbus, sai uusi teadmisi ning päris mitme lapse jaoks oli see elu esimene välisreis.

juuni 12, 2016

Mino Võromaa 29

9. juunil toimus Võru Instituudis laste ja noorte võrukeelsete kirjatööde võistluse autasustamisüritus. Parimad tööd trükiti kogumikus "Mino Võromaa 29". Töid hinnati vanuserühmade kaupa: 1.-3. klass, 4.-6. klass, 7.-9. klass ja 10.-12. klass
Selle aasta „Mino Võromaa” teemad olid:
Omast ja võõrast
Läksin, läksin… (metsa, kooli, linna)
Sain kohe kõhutäie naerda
Muna võib kana õpetada küll
Tagantjärgi tarkus
Mu kõige parem seltsiline/sõber (võib olla ka loom, arvuti, raamat vms)

Parksepa Keskkoolist võtsid osa 5. klassi õpilased.
I koht - Tõnis Timmi "Edimäne apill" 
II koht - Marko Läll "Kaoma lännü müts"

Eripreemiad:
Gerda Michelson - "Kuis nutikus või karistusõst pästä"
Franz Krull - "Lätsi mina, lätsi mina latsõpõlvõ"

Jutud trükiti kogumikus:
Helena Loit - "Kae, kos lugu!"
Hendrik Andrejev - "Pääväjäno vingõrpuss"
Nele Jõgeva - "Hirmul omma suurõ silmä"
Kristjan Timuska - "Kuis vanaimä kahruga mustikil käve"
Marco Kindsigo - "Mu kõgõ parõmb sõbõr"
Juku Evestus - "Kõik ei olõ nii, nigu paistus"
Janely Ilves - "Ku on vaia puhku, sõs tulõ puhku"
Marten Luik - "Sõsasõ äpärdüs"
Liana Parmask - "Esä unistus"
Rebeka Pärnoja - "Lätsi külh, a kassu ei määnestki"

Töid võistlusele saatsid veel:
Karolin Hõrak - "Illos suvõpäiv" 
Hannabel Muuk-Adrat - "Koon sõbraga" 
Iiris Aljes -"Kuis mi kassi iist tüüd teimi"
Phil-Benjamin Paju - "Noorõ suusasõbra" 

Aitäh kõigile kirjutajatele ja emadele-isadele, kes aitasid oma lapsi!