november 28, 2016

Jõuluhommik siseõues

Alustasime 28. novembri hommikut jõulurahu väljakuulutamisega. Selleks olid 1.-6. klassi õpilased kogunenud siseõue.
Trompetite esituses kuulsime lugu "Tasa, tasa". 4. ja 5. klassi õpilased laulsid laulu "Jälle on saabunud jõulukuu". Huvijuht Airi luges luuletuse ning soovis kõigile head jõuluaega.
Iga klass sai jõuluküünla.
Rahulikku jõuluaega kõigile!



november 23, 2016

ELO õppepäev Kesk-Eestis

Käisime 16. novembril ringsõidul Kesk-Eestis.
Esmalt külastasime Imavere Piimandusmuuseumi, kus meile räägiti piima tootmise ja erinevate toodete ajaloost. Muuseumis oli palju põnevaid eksponaate erinevatest aegadest.
Valmistasime ise vahukoorest ja kondenspiimast jäätist. Poisid olid eriti tublid vahustajad ja suutsid koore võiks kloppida.
Teiseks peatuskohaks oli Wile talu alpakafarm. Farmis on 21 alpkat: 4 poissi ja 17 tüdrukut. Saime teada, kus on nende toredate loomade kodumaa ja kuidas nad meil Eestis eluga hakkama saavad. Meil oli võimalus ka loomadele oma käe pealt toitu pakkuda.
Alpaka vill on väga pehme ja sellest valmistatud tooted väga soojad. Käsitöömajas saime vaadata erinevaid kudumeid ja kuulsime, kuidas neid valmistatakse.
Farmist sõitsime edasi Paidesse ja külastasime Vallimäel asuvasse ordulinnusesse  rajatud Ajakeskust Wittenstein. Ajamasina rolli täidab tornis lift, mis viib ühest ajastust teise. Erinevatel korrustel saime tutvuda muinas- ja orduaja, kuningate ja tsaaride aja, okupatsiooni ja eesti aja ning taasiseseisvumis- ja euroajaga. Ajakeskuses on palju heli- ja valgusefekte, video- ja audioprogramme. Meie programmis oli veel kohtumine erinevatest ajastutest pärit tegelastega: muistse Sakala maakonna vanema Lembitu naisega, Paide lossiemandaga, kooliõpetaja Forseliusega, keisrinna Katariina II-ga,  Lydia Koidulaga.
Orduaja tutvustamiseks valiti meie hulgast kaks rüütlit ja kaks kannupoissi. Kannupoisid pidid oma rüütli lahingusse minekuks riidesse panema ja siis toimus rüütlite vahel väike turniir. Aeglasem kannupoiss pandi häbiposti.
Viibisime ka Forseliuse aegses koolis.
Igal korrusel saime maitsta ajastule kohaseid toite. Saime ajalugu õppida kuulates, vaadates, ise tegutsedes, lauldes ja maitstes.
Kõige lõpuks tegime ka pisikese poepeatuse ning asusime koduteele.
Päev oli küll palju pikem kui tavaline koolipäev, aga kõikide jaoks huvitav ja õpetlik.
  
Iiris ja Ketter

VI b klass

november 21, 2016

EENeti joonistusvõistlus

Kas Sa tead, mis on Sinu kodus kõige vanem asi? Mida mäletab veel vanaema või vanaisa? Millal Sa viimati muuseumis käisid? Kus on Sulle kõige lähem muuseum? Mis ajast valitakse Eestis igal aastal oma lind? 
Mõtle ja joonista sellest kõigest!

Selliselt kutsus EENet, Eesti Rahva Muuseum ja Eesti Ornitoloogiaühing lapsi arvutiga pilte joonistama.

Selle aasta teemad:
  • Tead, mida ma muuseumis nägin!
  • Elu ilma elektrita
  • Vöökirja saladus
  • Üks masin võidab sada sulast
  • Rabarahvas
  • Tii-tii-digitihane
  • Avastati vana laev
  • Must lagi oli meie toal
Parksepa Keskkoolist laekus võistlusele 35 tööd, mille autoriteks olid 3. ja 5. klassi õpilased.

Vaata võistlustöid



november 14, 2016

Põhjamaade raamatukogunädal

Põhjamaade raamatukogunädal 2016: TULEVIK PÕHJALAS


Tule uudista raamatukogus 
Põhjamaade lasteraamatuid!

Loeme koos!

november 08, 2016

Võru keele nädal

Võrumaal algas 11. võro keele nädal, mille puhul kuulutati välja juba 30. korda toimuva jutuvõistluse "Minu Võrumaa" teemad. Tegemist on Eesti vanima laste ja noorte omaloomingu konkursiga, mille parimad tööd köidetakse lõpuks üheks raamatuks.
Võru keele nädalal toimub 7.-13. novembrini.
Üritustest lähemalt

Reede, 4. novembril käis kooli ERR´i ajakirjanik, kes tegi 6.b klassis võru keele nädala tutvustusklipi. Seda saab lugeda ja vaadata SIIN.

8. novembril toimus Võru lasteraamatukogus 6. korda ettelugemisvõistlus "Kullõ, ma loe sullõ!"
Ettelugemine toimus kahes vanuserühmas: 2.-4. klass ja 5.-7. klass. Parksepa Keskkoolist olid osalemas Liisa Parmask 2. klassist ja Astrid Runtal 6.b klassist.
Selle aasta võistluseks sai ettevalmistusi teha kodus. Ise valida välja pala ja harjutada võrukeelset lugemist. Võistluse tase oli väga kõrge. Loeti soravalt ja hääldus oli tõeliselt hea. Määravaks saigi hääle tugevus ja intonatsiooni omapära.

4. klassi parimad ettelugejad lastekirjanikega kohtumas

7. novembril olid Kirjanike Liidu ja Eesti Rahvusraamatukogu korraldatud 13. kirjanike tuuril Võru Keskraamatukogu lasteosakonnas Võrumaa koolide tublide lugejatega kohtumas lastekirjanikud Indrek Koff, Piret Raud ja Kätlin Vainola. 

Saalitäie laste hulgas olid lastekirjanike lugusid kuulamas ka meie kooli 4. klassi tublid lugejad Viktoria, Karolin, Elis ja Sander ning Franz 6B klassist.

SAIME TEADA, et:
kirjanike inspiratsiooni allikaks on ELU,
lapsepõlv on kui VARALAEGAS või AARDEKIRST, millest kirjutada;
on kirjutatud lapsepõlvemälestustest vanaema-vanaisaga;
kirjanikele on oma RAAMATUD NAGU OMA LAPSED , kõik on ühtviisi armsad;
Indrek Koff kirjutas raamatud „Kirju koer” ja „Koju” rohelise tindiga;
Piret Rauale ei meeldi väga joonistada autosid (joonistab need võimalikult väikselt);
Kätlin Vainula jaoks on KÕIGE PÕNEVAM RAAMAT see, mida ta parasjagu kirjutab;
ja veel palju muud huvitavat.

Kõik osalejad said mälestuseks kirjanike autogrammidega järjehoidja.

Täname lasteraamatukogu toreda ürituse eest!


Pildigaleriid saate näha Võru Lasteraamatukogu koduleheküljel.

november 05, 2016

I laste liikluskonverents

Neljapäeval, 13. oktoobril toimus Eesti Maanteemuuseumis I laste liikluskonverents. Konverents toimus koostöös Maanteeameti ennetustöö osakonnaga ja oli suunatud 3. klasside õpilastele ja nende õpetajatele.
Konverents seadis oma põhieesmärgiks ohutuse väärtustamise ja teiste liiklejatega arvestamise, kus tähelepanu alla võetakse võimalikud igapäevased (ohu)olukorrad liikluses. „Konverentsi sihtgrupi lapsi, 10-aastaseid noori jalgrattureid, peetakse täieõiguslikeks liikluses osalejaiks, mistõttu võivad nad olla täiskasvanuile partneriks ja abiliseks, mõistmaks turvalisuse olulisust,“ selgitas maanteemuuseumi liikluskasvatus pedagoog Triinu Õispuu.
Et nii noored lapsed tavaliselt konverentsidel ei osale, oli selle päeva üks ülesannetest ka selgitada, mis on üldse konverents, kus aeg-ajalt lapsevanemad käivad.
Konverentsi esimeses pooles said lapsed kuulata ettekanded erinevatelt esinejatelt, misjärel jätkusid tegevused õpipesades. Ajaloolist liiklusalast teadmist jagas maanteemuuseumi giid-pedagoog Neidi Ulst, Lõuna Prefektuuri esindas Marina Paddar, kes arutles teemal, kes on liikluses „tegija“. Kas see, kes võtab riske või see, kes oskab neid märgata? Tõnis Savi on rattaentusiastist arhitekt, tema rääkis lastele ratta erinevatest kasutusvõimalustest ja võrdles ratast teiste sõiduvahenditega ning arutles, miks on kasulik jalgrattaga asju ajada. Lisaks toimus põnev kiiver-krae katse.
Õpipesasid viisid läbi Maanteeameti ennetustöö osakonnast Sirli Tallo, Kai Kuuspalu ja Kerli Tallo; Lõuna Prefektuurist Marina Paddar ja MTÜst Aga Mina Getter Toome. Filmipesas arutlesid lapsed kaamera ees, kes on nende eeskujuks; foorumpesas osaleti näitlemise abil erinevates liiklussituatsioonides  ja leiti neile uutmoodi lahendusi; soovipesas said lapsed loovad olla ning kasutades erinevaid mooduseid, soovida Eesti rahvale liiklusteemalisi soove; mängupesas mängiti põrandamängu, kus õpiti liiklusalaseid ohtusid ennetama.
Laste liikluskonverents kuulub Maanteeameti algatatud ürituste sarja „Inimene teel“. Parksepa Keskkoolist osalesid konverentsil 3. klassi 4 õpilast: Kristjan Vaher, Theodor Krull, Alexander Soidla ja Reiko Suur.