september 26, 2012

"Reipalt koolipinki"

1. klass Erastvere looduskeskuses

1. klass käis 27. septembril loodust uurimas Erastvere looduskeskuses. Koos loodusesõber Katriniga arutasime sügise tunnuseid, õppisime erinevaid linde tundma ja patsutasime sõbralikku topist (kühmnokk-luike). Kõik noored looduseuurijad tegid endale loodusepassi, kuhu koguti erinevaid taimi. Passi pealt oli hea taimi uurida ja nende kohta uusi tarkusi saada. Metsas matkates saime teada, kuidas määrata puude ja sammalde vanust, tuletasime meelde puude ja seente nimetusi, sõime pohli ja mängisime erinevaid loodusemänge. Sellel õppepäeval kogusime hulga tarkusi koos klassikaaslastega metsas õppimisest.
2.a ja 2.b klassi matk kodukohas
Alustasime oma matka koolimaja juurest. Seadsime suuna Väimela poole. Teel vaatasime linde, puid, põõsaid. Uurisime ilma. Üheks ülesandeks oli leida oma käigul kõige jämedam puu. Kuidas teha seda ilma mõõdulindita? Eks ikka käed ümber puu. Esimese jämedama puu juures ühendasid käed Hendrik ja Benjamin. Selge. Nüüd tuleb leida puu, kus läheb vaja rohkem lapsi.
Loodust uurides olime märkamatult jõudnud hobuste juurde. Ilus loom see hobune. Seisab sirge seljaga ja vaatab sind tarkade silmadega. Loomad vaadatud, läksime Väimela mõisa juurde. Lugesime teabetahvlilt mõisa ajaloo kohta. Küll oleks hea, kui mõisa saaks korda teha. Siin on mitu vanaaegset ühket maja ja ilus park lisaks. Mõisa pargis kinnitasime ka oma keha. Järve äärest leidsime kõige jämedama puu. Sellest ümber võtmiseks oli vaja 5 last. Hilisem mõõtmistulemus andis ümbermõõduks 4m 40 cm.  
Edasi seadsime sammud mööda rattateed kooli poole tagasi. Ühes ilusa vaatega kohas tegime peatuse ja asusime töölehti täitma. Oli tarvis kirja panna kõik nähtu ja kuuldu. Seda kõike oli nii palju, et mitte kuidagi ei tahtnud õiged sõnad meelde tulla. Lehed täidetud, sai hoogsal sammul edasi kõndida.
Ja olimegi jälle tagasi koolimaja juures. Jäi veel üle teha väike peatus eelmisel aastal istutatud kuuskede juures. Iga õpilane meenutas, mis talle matkast meelde jäi. Oli üks vahva matkapäev!
3. klassi matk

3. kl Reipalt koolipinki


4. klassi matk Kunglasse
 
Selleks, et käesoleval aastal igas tunnis reipalt koolipingis istuda, korraldasime matka. Otsustasime matka käigus tutvuda erinevate elukooslustega. Nendeks olid asula, põld ja mets. Alustasime Parksepa kooli juurest. Kohtusime teel juba varasemast tuttava looduskaitse all oleva Jõõrde pettai´ga (männiga). Edasi siirdusime Raiste küla põldude vahele. Vaatasime, millised tööd on talunikel juba tehtud ja millised sellel sügisel veel ees seisavad. Tee äärde jäänud mets ilmutas samuti esimesi sügise tunnuseid.
Matka sihtpunktiks oli Tagakülas asuv Kungla seltsimaja. Peale 3-kilomeetrist retke puhkasime jalgu ja kinnitasime keha ning siis algas sportlik tegevus kehale ja vaimule. Mängisime korvpalli, lauatennist ja lauamänge. Kõikidele meeldis ka kiikumine.
Oleme nüüd reipad ja valmis tõsiseks õppetööks.


4. kl reipalt koolipinki


5.a kl reipalt kohtuma
Reedeseks "Reipalt koolipinki" ürituseks olid 5.a  klassi õpilased  eesotsas ettevõtliku Teelega külla kutsunud Kanepi Gümnaasiumi 6.kl ja mõelnud välja põnevad mängud ja tegevused. Väga omapärase viisiga tuttavaks saada suutsid nad üllatada nii külalisi kui ka oma õpetajat. Kui meie ilusa kooliga tutvus tehtud, mindi ümbruskonda avastama. Iga külaline sai endale grupi abilisi, kaardi ja fotoaparaadi, et hiljem aru anda, kus käisid, mida nägid. Fotojahi eeltöö tegemisel oli suureks abiks Johanna. Umbes tunniajaline ringkäik võis küll olla veidi väsitav, aga vägagi elamusterohke. Pilte nendest hetkedest on teile ka näha.  Küll oli hea  pärast retke end kosutada, siinkohal kiitus me tublidele lapsevanematele. Mõnusad seltskonnamängud lõid hea meeleolu. Ka spordis sai end proovile panna - kiiksuga jalgpall oli kõigi lemmik. Eks proovi plastopsidest prillidega otse joosta või siis pallile pihta saada. Aitäh Kai-Liisile hea idee ja prillide valmistamise eest. Helery ja Gregori  läbi viidud "Vali mind" ning lõpetuseks moešhow, tõid mõnusat elevust ja lisasid ühistegemise lusti. Kuidas küll need  5 tundi nii kiiresti  läksid? Valmismõeldud mänge jäi ka järgmisteks kordadeks. Tänasime külalisi ja nemad meid.  5.a kl õpilased said toreda korraldamiskogemuse.
Olen nende üle uhke!
õp Anneli

5.a reipalt kohtuma


 
5. b klassi meenutus päevast6. klass Tartu seikluspargis
Sel aastal viisime ürituse "Reipalt koolipinki" läbi Tartu seikluspargis. Ootasime seda põnevusega, sest meile meeldib puude otsas ronida.
Seikluspark asus metsas, kus oli palju huvitavat. Puude vahele oli tehtud takistusrada. Esmalt tutvusime turvavarustusega. Kuulasime, kuidas peab end kinnitama ja kuidas need toimivad.
Rajal oli palju erinevaid redeleid, trosse ja muid takistusi. Rada läks järjest kõrgemale. Pidime ronima mööda trossi, kõndima redelil, turnima köitel ja sõitma mööda trossi teise punkti. Seal oli ka lumelauda meenutav alus, millel õigesti peal olles sai sõita teise punkti. Oli ka ratas, millega saime teisele platvormile sõita. Kui olime juba kõige kõrgemal, siis pidime ronima köisi mööda, mis õõtsusid. See tundus peaaegu võimatuna, aga peale läbimist tundsime rõõmu.
Rada läbitud, saime minna seikluspargi teise otsa ja sealt 300 m köit mööda alla sõita. Kui kõik olid lõpetanud, andsime varustuse tagasi ja läksime bussi. Jäi veel sõit koju.
Oli päris väsitav, aga väga mõnus päev. Meile meeldis seikluspargis. Tahaks teine kordki minna.
Kaili Priks

 
Seikluspargis 6. kl