aprill 29, 2011

Artur Adsoni luulõvõistlus

Aprillikuu 28. pääväl kävemi Sännän. Sinnä oll latsi kokko tulnu egäst vana Võromaa nukast. Kõik nä lugõsi võrokiilsit luulõtuisi.
Mi koolist kävevi lugõman 2.klassist Maryleen ja 3.a klassist Eva Liisa. Koon loeti luulõtuisi, mis kõlpsi päälkira "Inne tüü, sõs puhkus" alla. Umä hää lugõmisõ ja luulõvaliku iist anti mõlõmbile kotiga Nopri talu tuutit.
5.klassist kävevä Enely ja Robert, keä pidäsi maha sõsara ja vele umavahelidse kõkõlusõ. Näide lõgõminõ läts hinge Kauksi Üllele, andsõ peris uma kirutatu raamatu koon autugrammiga. Ku katõ sõnaga kokko võtta, sõs häste läts.




aprill 27, 2011

21. sajandi raamat

Juba teist aastat korraldab Võru Lasteraamatukogu plakatite võistluse. Raamat, millest plakat teha, peab olema viimase 10 aasta jooksul ilmunud, nö uudiskirjandus. See raamat ei tohi olla ka kohustusliku kirjanduse loetelus. Lapse poolt valitud raamat peaks olema esitlejale huvipakkuv. Igast vanuserühmast sai saata kuni 3 plakatit. Meie kooli esindasid 3. a klassi lapsed, keda juhendas õp Helle. Meie laste tehtuid ja veel väga huvitavaid raamatuplakateid saate vaadata Võru Raamatukogu lasteosakonnas.
Kindlasti külastage!

aprill 26, 2011

Loodusõpetuse õppepäev Erastvere Looduskeskuses

Oli ilus aprillikuu hommik. Sõitsime klassiga Erastvere Looduskeskusesse. Meid ootas tädi Pilvi, kellega koos asusime kevadist loodust uurima. Kõigepealt saime kaela loodusepassid – toredad liblikad.
Sissejuhatuseks rääkisime mutist ja vihmaussist. Saime teada,
  • miks vihmauss ise vabatahtlikult oma suurima vaenlase käiku ronib
  • kuidas mutt endale vihmausse tagavaraks varub
  • et vihmaussil pole silmi
  • kuidas vihmauss järglasi saab
  • mis on nende loomade toiduks
  • kes on nende vaenlased
Edasi suundusime Võhandu jõe äärde. Selles kohas kutsuti jõge vanal ajal Pühajõeks? Meie teame nüüd, miks see nii oli. Kas teie ka teate? Tegime väikese loitsu ja kutsusime tuule välja. Ja päriselt tuli ka õrn tuulepuhang. Jõe ääres rääkisime koprast ja vaatasime tema töö tulemusi.
Jõe äärest suundusime metsa. Uurisime, kas leitud kännus võiks olla karihiire pesa.
Rääkisime veel jänestest, oravast, lendoravast, siilist. Kas teie teate, kuidas siil oma okaste vahelt parasiidid kätte saab? Ei tea! Küsige meie käest.
Lõpuks toimus kontrolltöö. Aga see ei olnud üldse laua taga, vaid metsas mängides. Leidsime kõikidele küsimustele vastused ja olime väga rõõmsad. Kaunistasime loodusliku materjaliga ära ka oma liblikad. See töö aitas üle korrata kõik metsas õpitud taimed.
Meile meeldib õues õppimine.

Kokkuvõtte tegid Talis, Regina-Johanna, Kristjan, Karolin, Maryleen, Maiker, Betti, Elisabeth, Hans Jürgen II klassist

aprill 25, 2011

Relvade näitus

29. aprillil toimub ajalooline sõjaline mäng Kirumpää linnuses. Sõjamängu ajastu jääb 14. sajandisse. Sellega seoses pidi õpilased endile valmistama papist mõõgad ja kilbid. Suuremad klassid tegelesid ka ühtse riietusega. Valminud relvadest tegime näituse. Oli vaatamist nii suurtele kui väikestele. Imetleti kaasõpilaste fantaasiat.
Kõik, kes tahavad relvi töös näha, tulge 29. apr kell 18.30 koolimaja juurde. Liigume ühtse kolonnina Kirumpääle, kus toimub lahing ja sealt hiljem tagasi.

aprill 20, 2011

Preemiareis Lätti

Sel aastal toimus preemiareis 1.-6. klassi õpilastele Lätti. Käisime mootorite muuseumis. Nägime seal  väga huvitavaid vanaaegseid autosid, rattaid ja muid liiklusvahendeid. Edasi tutvusime Riia vanalinnaga. Giid jutustas meile huvitavaid lugusid ja näitas meiel erinevaid ehitisi. Keskpäeval nägime samba juures vahtkonna vahetust, mis oli omaette vaatamisväärsus. Peale lõunat veetsime mõnusasti aega Livu veepargis. Isegi kõige väiksemad õpilased võtsid sellest, mis võtta andis. Rääkimata siis suurtest. 3 tundi oli parajalt pikk aeg veemõnude nautimiseks. Ja lõpuks loomulikult Lidosse keha kinnitama. Peagi on saabumas lihavõtted, seepärast oli kogu Lido kaunistus munadepüha meeleolus. Meened kaasa ostetud ja algaski sõit tagasi koju. Oli päris pikk ja väsitav päev, kuid huvitav ja jääb pikaks ajaks meelde.

aprill 14, 2011

Kirju päev

14. aprill läheb koolis ajalukku tõeliselt kirju ja teguderohke päevana. Teise tunni ajal esinesid meile Väimela ja Parksepa lasteaia lapsed. Lisaks esinemisele tulid nad tutvuma meie koolimajaga, sest varsti tuleb neil lastel ette võtta koolitee. Samuti külastasid kooliminejad 1. klassi tundi. 14. aprill on õuesõppepäev. Käisime uurimas, kuidas saab kase mahla. Selleks tehti puuriga puu sisse auk. Auku pandi tila ja sealt see mahl hakkaski vaikselt tulema. Keemia õpetaja jutustas lastele, kuidas toimub mahlade liikumine, kui kaua tohib puult mahla võtta ja mida teha, kui mahla võtmine on lõpetatud. Raamatukogu juhataja jutustas õpetlikke lugusid sellest, kuidas kask ühele mehele mahla andis. Lapsed istusid mõnusasti õuesõppeklassis ja kuulasid. Kõike seda tegevust filmiti.

aprill 13, 2011

Etendus "Matkasellid"

 13. aprillil oli koolis teater Lepatriinu, kes jutustas lugu matkasellidest. Nendeks oli kolm koolilast. Matkamiseks tuli selga panna sobivad riided ja kaasa võtta vajalikud asjad. Kõik ei teadnudki päris hästi, mida on vaja. Õpetaja jagas matkajatele ülesanded: tuli vaadata linde, loomi ja taimi. Meie matkasellid sattusid hoopis koopasse ja looduse vaatamise asemel mängisid mereröövleid. Kui oli aeg koduteele asuda, siis küsisid meie käest, mis loomi ja linde metsas elab. Sellest naljakast loost õppisime, mida matkale kaasa võtta, kuidas matkal olla ja mida vaadata.

aprill 11, 2011

Teeme ise mahlu

Ikka öeldakse, et pikk talv on meid ära kurnanud ja kevadel tuleks hakata vitamiine sööma. 1.-5. klass võttis kätte ja tegi ise mahlu käepärastest vahenditest. Kaasa oli võetud porgandeid, kapsaid, apelsine, banaane, jõhvikaid, kiivisid, pirne, mustikaid, õunu ja ei tea, mida kõike veel. Mahla pressimiseks oli käsitöö klassi üles seatud 3 erisugust mahlapressi. Iga klass ise pressis kaasasolnud viljadest mahla. Muidugi ei saanud me hakkama ilma masinaid käsitseda oskavate inimesteta. Nendeks olid õpetajad Esta ja kaks Annelid. Nemad teadsid täpselt, kuhu ja kui palju midagi panna. Oma pressitud mahla panime kannudesse-klaasidesse. 3. tunni ajal said kõik 1.-5. klassi õpilased kokku ja tutvustasid teistele, mis mahlu keegi tegi. Räägiti palju ka mahlade kasulikkusest. Ja siis läks lahti degusteerimine. Mõni mahl oli hapu, mõnu magus. Mõni mõnusalt kihiline.
Aitäh õpetaja Estale ja teda aidanud õpetajatele! Päris mõnus oli ise mahla teha ja seda hiljem mekkida.

"Merikajaka seiklused"

  Kajakapojal on uusi lennutrikke õppides janu seikluste järele. Liigne püüdlikkus hakkab teistele silma ja kajakad manitsevad teda, sest lennuoskust läheb tarvis vaid ranniku lähedalt toidu hankimiseks. Noorel linnul on aga teised plaanid ja tema seiklus algabki sealt, kus teised kunagi käinud pole.
7. aprillil esines meie koolis Eesti lasteteater. See oli õpetlik lugu kajakapojast, kes erines teistest ja seetõttu tuli tal üle elada palju raskusi. Kuid ka sel lool oli õnnelik lõpp.Eriline olemine viib elu edasi ja aitab teistel mõista ümbritsevat.

aprill 07, 2011

2. klass nuputamas

30. märtsil toimus Antsla Gümnaasiumis maakonna II klassi õpilaste nuputamise ja loovuse päev. Kohal oli palju võistlejaid.
Meil tuli liikuda mööda koolimaja ja lahendada erinevaid ülesandeid. Need olid päris rasked. Mõne ülesande juures me kiirustasime. Kõige paremini tundsime raamatutegelasi ja oskasime võtmemärgi järgi lahendada salakirja. Lihtne oli ka silpidest vanasõnu kokku panna. Mööda jõge sõitva paadimehe ülesanne oli raske. Saime oma töö kooli kaasa võtta ja nüüd lahendavad ka klassikaaslased neid ülesandeid.
Saime hea kogemuse, kuidas rühmas peab ülesandeid jagama ja tööd tegema.
Maryleen, Kristjan, Kadi
II klass
Siin on sulle mõned nuputamisülesanded.
Arva ära õppeained
Paadisõit mööda jõge

aprill 05, 2011

Maskirongkäik

Võrumaa maskid

2. aprillil 2011 ootame Eestimaa lapsi üheskoos tähistama rahvusvahelist lasteraamatupäeva Euroopa kultuuripealinnas Tallinnas!
Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 esitleb:
Eesti Lastekirjanduse Keskus, IBBY Eesti osakond ja ajakiri Täheke korraldavad 2. aprillil 2011 Tallinna vanalinnas laste maskirongkäigu, kus kõik rongkäigus osalejad kannavad enda valmistatud maske, mis on inspireeritud armastatud raamatukangelastest üle maailma.
Otsustasime selle üleskutsega kaasa minna. Valmistasime kogu klassiga maskid, mis sobisid Vene muinasjuttu "Kakuke". Lisaks meie koolile oli veel osavõtjaid Võru Kunstikoolist ja Kääpa Põhikoolist.
Enne rongkäiku oli aega ja saime tutvuda vanalinnaga. Raamatukoguhoidja Helle jutustas huvitavalt Kolmest Õest, Oleviste kirikust, vaatasime vanaaegseid uksi ja aknaid. Rongkäigus oli põnev vaadata teiste tehtud maske, ise ennast näidata ja lihtsalt nagu muuseas anda Aktuaalsele Kaamerale intervjuu. Rongkäiku oli tulnud vaatama palju rahvast. Enda näitamisega jõudsime Nuku- ja Noorsooteatrisse, kus nägime etendust "Nukumängu ABC". See oli nii põnev! Kolmekesi kolme poroloniribaga sai maha mängida lõbusa etenduse. Etenduse lõppedes võisime tutvuda NUKU muuseumis oleva näitusega. Seal oli vaatamist kõigile.
Aitäh Võru Lasteraamatu osakonna juhataja Hellele, kes meile sellise teate saatis ja meie saime sellest kõigest osa võtta!                                                                                                                                       
3. b klass
Vaata lisaks lasteraamatukogu lehel olevaid pilte.
Vaata pilte!
Pildid

aprill 04, 2011

1. aprill

Kui 1. aprillil sisenesime koolimajja, siis selgus, et Parksepa Keskkoolist on saanud kloostrikool.

Eelnevalt teadsime, et sel päeval tuleb riietuda tumedalt, ei tohi kanda ehteid ega meiki. Aga et meid ootab ees selline üllatus, ei olnud küll keegi valmis. Poisid ja tüdrukud pidid kõndima erineval koridoripoolel. Samuti istuti eraldi nii klassides kui sööklas. Ei olnud sobilik kokku puutuda vastassugupoolega.

Kõik, kes eksisid mingi reegli vastu, võisid käia direktori - abti juures, põlvitada korraks hernestel ja paluda andestust oma eksimuse eest. Sel päeval ei olnud kohane ei naer ega mingi muu lõbu. Tundides püüti teha selliseid tegevusi, mis on kohased ühele kloostrikoolile. Raamatukogus oli võimalik kirjutada vanas kirjas oma nime, lugeda vanas kirjas muinasjuttu ja joonistada.



Sel päeval sai vimkat visatud nii postiljonile kui mõnele lapsevanemale. Nad lihtsalt ei uskunud oma silmi. Otse loomulikult mängisid täiskasvanud oma rolli väga tõetruult.