veebruar 28, 2013

Folklooripäev

Reedel, 15. veebruaril käisime laste folklooripäeval, mis toimus Võru kultuurimajas Kannel. Pidu toimus kontserdisaalis. Sisse tulime sabatantsuga. Minu meelest olid seal väga huvitavad tantsud. Meie rühm esines viimasena. Meie koolist oli esinemas tantsurühm ja kapell. Esinemiste vahel viskasid vigureid hunt ja lammas. Esinemiste lõpus õpetas õpetaja Helle käepaela punumist.
Oli väsitav, kuid huvitav päev.
Marko
2.a klass

Folklooripäev on iga-aastane üritus rahvatantsu ja -muusikaga tegelevatele lastekollektiividele. Selle hoitakse au sees meie rahva pärandit ja antakse edasi järeltulevatele põlvedele. Küll on hea, et on inimesi, kes on endale seadnud eesmärgiks rahvakultuuri säilitamise. Tänapäeval pole lihtne õpetada rahvatantse, sest õpilasi paeluvad muud tegemised.
Täname kõiki juhendajaid, kes tegelevad selle raske, kuid vajaliku ettevõtmisega!
Palju ilusaid pilte folkloorifestivalilt 


veebruar 27, 2013

EV 95. aastapäeva pidulik aktus

Reedel, 22. veebruaril toimus pidulik Eesti Vabariigi 95. aastapäevale pühendatud aktus. Juubeli puhul oli aktus rahvusliku tooniga. Sai kuulda kohalikus murdes laule ja vaadata näitemängu. Esinesid kapell ja rahvatantsijad. Õpetaja Urve oli kirjutanud luulevormis isa ja poja jutuajamise Eesti mineviku teemal.
 Palju õnne, Eesti Vabariik!

veebruar 26, 2013

Matk Meenikunno rabas

Meil oli klassiga juba ammu planeeritud matk Meenikunno rabas. See toimus täpselt vastlapäeval.
Peale esimest tundi läksime bussi peale ja sõit raba poole võis alata. Varsti olimegi kohal. Grupijuht õpetas meile, kuidas panna räätsad jalga. See polnudki nii lihtne. Pärast seda andis giid kõigile, kes soovisid, ühe kompassi nind tüdrukutele ja poistele ühe kaardi. Vaatasime kaardilt oma teekonda.
Teele asudes oli ebamugav räätsadega kõndida. Ma ei osanud ette kujutada, et tegelikult oli räätsadega palju parem liikuda, sest ilma vajus väga sügavale lumme ja oli lausa võimatu liikuda.
Oma teekonnal leidsime palju jälgi: metsnugise, -sea, rebase, jänese jälgi. Hiljem leidsime veel ühed rebase jäljed. Jälgede juures oli üks auk, kust ta oli hiire leidnud. Natuke maad edasi leidsime lumelt rebase jälgede juurest maha murtud hiire. Giid arvas, et me olime seganud rebase einetamist.
Natukese aja pärast algas meil väike lumesõda. Peale seda jõudsimegi rabajärve äärde, kus grupijuht andis kõigile kommi ning me tegime klassiga pilti.
Edasi suundusime lõpp-punkti poole. Vahel toimus jälle väike lumesõda. Bussi juures võtsime räätsad jalas, tõime bussist seljakotid ning tegime lõkke ja sõime võileibu ning jõime teed. Keha kinnitatud, algas sõit koju.

Joosep 
5.b klass


veebruar 23, 2013

ELO talilaager

Noorteühendus ELO tähistab käesoleval aastal oma 25. sünnipäeva. Sama palju aastaid on ELO rühmad tegutsenud ka meie koolis. Selle aja jooksul on välja kujunenud suur hulk traditsioonilisi üritusi. Iga-aastane ELO vabariiklik talilaager toimus 15. - 17. veebruarini Kohtla-Nõmmel.
ELO liige peab olema teotahteline ja taibukas, julge ja iseseisev. Just neid omadusi saime taas proovile panna.
Esimesel õhtul peale laagri pidulikku avamist toimus Eesti teemaline mälumäng, kus meie kooli väiksemate ja suuremate ELOlaste teadmised küündisid mõlematel II kohani.
Laupäeval suundusime kohe peale hommikusööki talisporti harrastama. Sõitsime tuubidega ja mängisime lumejalgpalli. Meie jalgpallurid olid väga vaprad ja saavutasid I koha.
Järgnes ekskursioon uuendatud kaevandusmuuseumi, kus saime palju teadmisi kaevurite tööst ja ennastki hetkeks kaevuriteks mõelda. Jõuti arusaamiseni, et tegemist on väga vajaliku kuid raske tööga.
Peale lõunasööki jätkus meie tegus päev Aseri tellisetehase töö ja toodanguga tutvudes. Saime teada ja näha kuidas valmivad erinevad tellised ning kuidas tehas on aja jooksul edasi arenenud. Hiljem tegime ka ise käed saviseks ja voolisime endale väikese meene.
Peale silmaringi laiendamist ja uute teadmiste noppimist suundusime taas talispordi juurde. Seekord siis Toila Gümnaasiumi liuväljale, kus ootas meid mõnus muusika, libe jää ja uisud. Üliäge!!!
Õhtul lahutasime meelt kodus ette valmistatud laulu- ja tantsukavasid kuulates, vaadates.
Laagri lõpetuseks jagati kätte auhinnad ja tänati korraldajaid.
Pühapäeval koju sõites tunnistas nii mõnigi laagriline, et on küll väsinud, kuid kõigi ühine arvamus oli laagrist väga positiivne.

15.-17 veebruaril toimus ELO talilaager. Esimesel päeval, kui kohale jõudsime, siis sõime, mängisime ja õhtul oli ka disko.
Hommikul ärkasime vara ja käisime söömas, hiljem läksime tuubitama ning pärast seda käisime kaevanduses. Veel käisime tellisetehases ja uisutamas. Peale seda käis meil külas matkamees, kes õpetas meile sõlmede tegemist. Õhtul oli jälle disko ja autasustamine.
Järgmisel hommikul oligi aeg kojusõiduks. Mulle väga meeldis see laager. Eriti huvitav oli kaevanduses.
Nele 
2.a klass

veebruar 21, 2013

Madagaskari mardikas

Täna oli 3. klassi tundides üks vabakuulaja - Madagaskari mardikas. Tema omanik Steven oli kaasa võtnud emamardika ja veel 4 pojakest. Huvitav oli teada saada, mida üks mardikas sööb, kuidas elab ja millega tegeleb. Sai oma käega katsuda ja silmaga lähedalt vaadata.
Kui mõni selline mardikas peakski Steveni juurest plehku pistma, siis Eesti kliimas nad ei jää elama.

Aitäh Stevenile vahva tutvustuse eest!






veebruar 17, 2013

Näitus Võru Maksimarketis

Juba teist aastat korraldab algklasside ainesektsioon Võru Maksimarketis 1.klassi õpilaste sõbrapäevaplakatite näituse.

veebruar 13, 2013

Vahva vastlapäev

Teisipäeval, 12. veebruaril oli vastlapäev. Seda päeva tähistasid vastlatralliga 1.-4. klassi õpilased. 5.a klass koos õpetajate Anneli, Airi ja Sirjega olid ürituse eestvedajad ja läbiviijad. Lisaks liu laskmisele said õpilased mängida lumejalgpalli, liikuda hüljeste moodi, visata täpsust ja meisterdada koos klassiga lumest vastlakukli. Kaks tundi õues olemist möödusid väga kiiresti. Pärast oasupi söömist sai iga vastlapäevaline maiustada vastlakukliga. Küll see maitses alles hästi!


Vastlad 2013

veebruar 08, 2013

Matemaatikavõistlus NUPUTA

Parksepa kooli 5.-6. klassi võistkond saavutas 1. koha!!

 Võistlus toimus 7. veebruaril Kesklinna Gümnaasiumis.

Osalevaid võistkondi oli 15. Meie võistakonda kuulusid Tarvi Läll, Egerti Kiisk, Annika Jaakson ja Andra Kirotaja. Annika oli ka parim 6. klasside peastarvutaja.

Edu vabariiklikul võistlusel!

veebruar 05, 2013

Kinoskäik Tartus

Käisime teisipäeval 04.12 klassiga Tartus kinos. Võisime sõbra ka kaasa võtta. Vaatasime filmi „Videviku saaga: Koidukuma 2". Kõigepealt sõitsime valla bussiga Tartusse. Sõites läks aeg kiiresti, sest rääkisime juttu ja laulsime.
Kohale jõudes saime veel natuke Tasku keskuses chillida. Pidime enne kella 15:00 tagasi olema, et osta popkorni ja saali minna. Film oli põnev ja pikk. Film meeldis sellepärast kõige rohkem, et oli palju action´it.
Film räägib vampiiridest ja libahuntidest. Paljude lemmikuks osutus Bella Cullen (Swan) (Kristen Stewart),, kes selles osas muutus vampiiriks. Muidugi meeldisid ka Edward Cullen(Robert Pattinson), Jacob Black(Taylor Lautner) ja nende laps Renesme (Macenzie Foy), kellega oli Jacobil hingeside.
Peale filmi oli meil veel parajalt aega käia Taskus ja toidukohas McDonald´s. Kell 17:50 hakkasime tagasi sõitma.
Bussis räägiti veel õudusjutte, söödi kokku ostetud kraami ja oldi niisama ägedalt.
Kodus rääkisime reisist veel oma vanematele ja postitasime Facebooki, et kinos käidud.
See reis oli väga lahe! 
Helery Luik ja Merle Vetemäe+(salastatud isik)
5.a klass

Ninasarvik Otto

Suvevaheaja esimesel päeval leiab koolipoiss Topper värvilised pliiatsid ja kirjutab plangule oma suure saladuse: „Sille, ma armastan sind!“. Sillele vahele jäämisest päästab teda ainult ime – selgub, et tegemist on võlupliiatsitega, sest kiri on kustunud. Topper ja tema sõber Viggo joonistavad Topperi toa seinale ninasarviku, kes aga ei mõtlegi kaduda, vaid hoopis ellu ärkab – tahab süüa ja juua ning tekitab linnakeses hulga segadust.

Seda etendust käisid 31. jaanuaril vaatamas 2.a ja 2.b klassi õpilased. Etendus oli huvitav ning meeldis õpilastele.

veebruar 02, 2013

Sügis-talv metsloomade elus

Saime teada:
1) orav kogub pähkleid, tõrusid, kuivatab seeni;
2) koprad koguvad pesa lähistele peeneid oksi;
3) rasvatihane kogub seemneid ja putukaid;
4) kakk kuivatab talveks hiiri.
Sügisel nuumavad end paksuks karu, kährik, mäger, nahkhiir.
Mõned kolivad soojapidavatesse paikadesse: liblikad, teod, sipelgad, sisalikud, mutid, nahkhiired, konnad.
Soojale maale kolivad rändlinnud ja nahkhiired.
Sooja talvepesa teevad kährik, mäger, karu, orav, siil.
Vahe on ka talveunel ja taliuinakul. Uinakut teevad kährikud, mägrad, karud, oravad. Talveund magavad siilid, konnad, maod, sipelgad, sisalikud, limuskid, liblikad. Uinakust võib üles ärgata, aga uni kestab soojade ilmade saabumiseni.
Talve saabudes muutub menüü. Süüakse seda, mis leidub.
Kaitsva lumevaiba all elavd oma elu närilised, karihiired. Kevadel peale lume sulamist on näha nende tehtud käike.
Mõned looma- ja linnuliigid vahetavad talve saabudes vana kasuka heledamates toonides kasuka vastu: jänes, rebane, nugis.
Tegime katse, et selgitada välja, milline peaks olema parim talvine riietus. Selleks panime nelja pudelisse vett soojusega 49-51 kraadi. Ühe pudeli jätsime paljaks, teisele panime peale villase kinda, kolmandale märja villase kinda ja neljandale lambanahkse kinda. Viisime pudelid õue. Lapsed pakkusid, et kõige kiiremini jahtub märja kindaga pudel. Meie aga hakkasime õues mängima. Pärast mõõtsime uuesti pudelites vee temperatuuri. Selgus, et kõige kiiremini jahtus paljas pudel ja kõige soojem oli lambanahkse kindaga kaetud pudel. Siit järeldus: talvel tuleb end soojalt riidesse panna.
Selgus veel, et 2. klaasi lapsed ei tea, kus asub Karula rahvuspark. Tuleb välja, et Eestis on veel palju kohti, kuhu tuleb minna.
 Aitäh Tiia Trollale, kes meie programmi läbi viis.