detsember 22, 2014

Jõuluaktus

Reedel lõpetasime jõuluveerandi piduliku aktusega. Kuulasime laulu, direktori kõnet. Loomulikult andis direktor tunnistused kätte nendele õpilastele, kes õppisid ainult viitele ja kelle käitumine oli eeskujulik. Lõppes aktus ühislaulmisega,
Lastekoori esituses laul "Anna käsi"



Hommikujutt

Iga jõuluveerandi lõpus jutustab raamatukoguhoidja Ruth jõulujuttu. Nii ka sel aastal.

Jõulupidu

Neljapäeval, 18. detsembril toimus 1.-6. klasside jõulupidu. Sel aastal meenutas peo kava telesaadet. Diktoriks oli 7. klassi õpilane Eva Liisa. Sai kuulata erinevaid uudiseid, muusikapalu, horoskoopi. Oli ka otselülitus õue. Loomulikult ei puudunud ka reklaamipaus.
1. klass jõuluvana juures
3. klassi reklaamipaus



Näidend "Vaeslaps ja talutütar"

Kolmapäeval, 17. dets sai vaadata näiteringi esituses lustakat tänapäevase hõnguga näidendit "Vaeslaps ja talutütar".


Jõulukohvik

16. detsembril toimus traditsiooniline ELO korraldatud jõulikohvik.

Jõuluvõimlemine

16. detsembri hommikul korraldasid 11. klassi õpilased 1.-6. klassi õpilastele hommikuvõimlemise. 1.-3. klass võimles väikeses saalis. 4.-6. klass aulas.


Jõululaat

15. detsembril toimus väikeses saalis 1. klassi poolt korraldatud jõululaat. Kauba pakkujaid oli sel korral isegi väljaspoolt kooli. Sai osta maiustusi ja üht-teist ka kongikotti panemiseks.


Jõuluhommik

15. detsembri hommik algas 1.-6. klassi õpilastel sisehoovis. Õpetaja Karin kuulutas välja jõulurahu. Iga klassi esindaja kõndis mööda spiraali ja tõi sealt klassi jaoks küünla. Iga klass luges ette lubadused jõuludeks ja ka edaspidiseks. Huvijuht Airi luges ette jõulujutu. 

Uma Lehe jutuvõistlus

Kirjakeelne ja võrukeelne "Kalevipoeg"
12. detsembril toimus Võru Instituudis Uma Lehe jutuvõistluse autasustamine. Sellest osa saama olid kutsutud kõik kirjutajad. Parksepa koolist käisid kohal Hans Erik, Egert ja Tõnis.

Latsi jutu

1. kotus «Kuis ma edimäst kõrda vanaimä käest vitsa sai» – Luha Raina
2. kotus «Pini pidopäiv» – Alvela Kevin
3. kotus «Veli Hendriku läbikaeminõ», «Tohtri vai vereimejä» – Haljendi Hans-Erik

Eräpreemiä

«Vahtsõ ao eläjä» – Timmi Tõnis
«Kürvits» – Kala Hardi
«Esä pakõ mehitside iist» – Suvi Egert

 Hää ja huvitava jutu kirodi ka:
Pärnoja Rebeka, Suurõ Sandri, Aljese Iiris ja Ketter, Miksoni Roland, Ilvese Janely, Andrejevi Hendrik, Paju Phil-Benjamin, Luiga Marten, Runtali Astrid.

Edimäne kõrd ortotondi man
Esä pakõ mehitsite iist
Hambatohtri man
Kraanikausi tohtõrdaminõ
Kuis mehiläne minnu nõglas
Mehitse vallutasõ maja
Mu tahtminõ jäi pääle
Rohtõ takan ajaminõ
Tohtri man
Tohtri vai vereimejä
Vahtsõ ao eläjä
Veli Hendriku läbikaemine
Äpärdüs kelläaoga

detsember 12, 2014

Leiutamine on lahe

Hurraa!

Parksepa Keskkoolis õpivad endiselt parimad leiutajad.
Selle aasta tegijad on nooremas vanuserühmas.
Lisette Gorjunov - I preemia "Massaažirõngas"
Grete Hollo - II preemia "Elupäästev ujumistrikoo"
Carin Onno - II preemia "Säästev taaraautomaat"
3. klassi õpilasi juhendas õpetaja Ülle Noppel.
 2014 a tulemused

Konkursile saadetud leiutiste fotodest on koostatud stendinäitused.
Postritel võib näha lisaks 3. klassi tüdrukute töödele ka Kaur Kasuka ja Sander Suure töid.
Siit saab vaadata postreid

Siit saab lugeda lähemalt

detsember 11, 2014

Arvutijoonistusvõistlus "Liigu terviseks"

3.-5. klasside õpilased võtsid osa EENeti korraldatud arvutijoonistusvõistlusest "Liigu terviseks!". Pildid joonistati enamasti valmis oktoobris-novembris arvutiõpetuse tundides. Joonistamiseks kasutati programme Paint ja Krita.
Vanuse järgi jagati võistlejad nelja vanuserühma: kuni 10 a, 11-13 a, 14-18 a ja üle 18 a. Parksepa koolist oli seekord võistlustöid 52.
Teemasid oli 10.
  1. Minu lemmikspordiala
  2. Loodus on spordiväljak
  3. Sport on ilus
  4. Laiskloomad ka liiguvad
  5. Mis paneb mind liikuma?
  6. Minu eeskuju spordis ja elus
  7. Sport on lahe!
  8. Matk mööda jäljerada
  9. Hakkame mehed minema, tare poole tõttama
  10. Ööjooks
Kõik võistlustööd  (saab vaadata kõiki, aga otsida ka nime või kooli järgi)

detsember 10, 2014

Robotex

29.-30. novembril toimus TTÜ Spordihoones Robotex 2014. Sellest üritusest võtsid osa 7. kl tüdrukud Helery, Teele, Kai-Liis ja Hanna. Oma võistlusroboti Robotexik ehitasid ja programmeerisid nad võistlusvalmis Väimela Kutsehariduskeskuses.
Reedel, 5. dets tutvustasid nad oma kätetööd ja rääkisid Robotexiku valmimisest 3.-4. klasside õpilastele.
Robotexik sõitmas
 
Ülekanne võistluselt

Turvaliselt internetis

Teisipäeval, 02.12. toimus kooli aulas 2.-6. klassile loeng teemal "Vägivald internetis".

Tore lehekülg erinevatele vanuserühmadele

Kingitus Eesti Pagarilt

Teisipäeval, 2. detsembril said Parksepa Keskkooli 1., 3., 4.b, 5. ja 6. klassi õpilased Eesti Pagarilt kingituse. Iga klass sai Perenaise saia kampaanias luuletuste kirjutamise eest 2 kg meekooki.
Küll see maitses hästi!

Aitäh kingituse eest!

detsember 04, 2014

Kadilaat

Kadripäeval, 25. nov toimus koolis traditsiooniline ELO korraldatud kadrilaat. Oli palju müüjaid, kuid ostjaid veelgi rohkem. On juba ette teada, et laadalt saab osta väga maitsvaid küpsetisi. Kella kaheteistkümneks olid lauad tühjaks ostetud.
Aitäh armsatele emadele-vanaemadele, kes aitasid küpsetada!


Õppepäev Viljandis

Esmaspäeval, 24. novembril käisid 3. ja 4.b klassi õpilased Viljandis õppepäeval.

Õpilastele meeldis külastada Kondase keskust, sest seal oli palju värvikirevaid ja huvitavaid maale. Nad said uut teada Eesti kuulsamaist naivistist, Paul Kondasest. Jane Liisile meeldis vahva mäng kunstniku loomingu kohta, mida sai mängida mitmekesi. Rasmus õppis kunstikeskuses viisakalt käituma ja kunsti vaatama. Carin ja Jane Liis nautisid imeilusaid Virve Aruoja piltvaipu. Alari vaatas huviga noorte kunstnike tehtud peakatted. Üks meenutas talle indiaanlase peapaela.
Kunsti uurimise järel mindi väikesele ajalooalasele jalutuskäigule. Sten täheldas, et Viljandi linnas on palju maasikaid, aga mitte söödavaid, vaid betoonist. Ta juba teadis, et need on linna sümboliteks saanud Paul Kondase tuntumalt maalilt „Maasikasööjad“.
Koos jalutati Viljandi lossipargis ja ordulinnuses ning mindi üle kõrge rippsilla. Carini jaoks oli viimane tegevus küll õudne ja Markus kartis alla kukkuda, kuid õnneks läks kõik hästi. Ühiselt vaadati üle tähtsad kontserdipaigad: Pärimusmuusika ait ja Viljandi laululava. Räägiti veel folkmuusikast ja –muusikutest ning suvel toimuvast suursündmusest, Viljandi pärimusmuusika festivalist.
Edasi suunduti teatrisse Ugala, et vaadata etendust „Arabella“. Kõigile meeldisid põnevad tegelased: Arabella, Halleluuja ja Taniel Tina. Nauditi ka Olav Ehala kirjutatud muusikat ja laulutekste, mille autoriks oli Leelo Tungal. Markus sai etendusest teada, et on olemas vajuv vesi. Alaril oli kahju Halleluujast, sest kapten Tina käsutas teda kogu aeg. Etenduse lõpp oli poisi jaoks natuke kurb, kuid ta sai sellest üle. Patrikule ei meeldinud, et etenduse ajal krõbistati kommipabereid.
Kõik 3. klassi õpilased ütlesid, et õppepäev oli tore ja vajalik. Karinee arvas, et õpetajad peaks selliseid õppekäike rohkem tegema, sest muidu ei näe õpilased, mis toimub väljaspool koolimaja. Kauri õppis nii mõndagi, mida tema arvates klassiruumis õppida ei saa.
3. klassi meenutused õppepäevast


Reis Viljandisse õppepäevale algas hommikul kell 8.15 koolimaja juurest. Lisaks meie klassile oli reislil ka 3. klass ja nende õpetaja. 
Reis Viljandisse oli seiklusterohke. Me ei olnud palju sõitnud, kui buss läks katki. Peagi oli uus buss kohal ja varsti olimegi Viljandis.
Kõige enne külastasime Viljandi lossimäge. Linnusest ei olnud enam midagi suurt järel. Aga huvitav oli ikkagi vaadata varemeid ja mõelda, milline kunagi linnus välja nägi. Omamoodi elamus oli minna üle rippsilla. Paljudele meist oli see esimene kord. Käisime ka läheduses asuval laululaval. Laulsime "Viimast mohikaanlast". Õpetaja kuulas alt ja ütles, et väga hästi kõlas.
Järgmisena külastasime Kondase keskust. Seal käisime naivistide maalinäitust vaatamas. Mulle meeldis Paul Kondase maal "Maasikasööjad". See on väga ilus pilt. 
Ja oligi aeg käes vaadata Ugala teatris muusikali "Arabella". Me olime eelnevalt kogu klassiga läbi lugenud raamatu "Arabella, mereröövli tütar". Ootasime huviga etenduse algust. Etenduses oli palju laulu, nagu muusikalide puhul ikka. Paljudele meeldis Arabella, Taanieli ja Halleluuja osatäitmine. Teised mängisid ka väga hästi. Minu arust oli raamat ikkagi huvitavam. Soovitan kõigil see läbi lugeda.
Kokkuvõttes võin öelda, et mulle ja teistele meie klassi õpilastele meeldis Viljandi reis. Olin esimest korda Viljandis ja hea on kogeda uusi asju.
Roland

november 26, 2014

V ja VI klassi õppeõhtupoolik Tartus


20. novembril külastasime teaduskeskust AHHAA, kus ligi 700-ruutmeetrises näitustesaalis on eksponeeritud 12 elusuuruses dinosaurust. Eksponaadid on toodud Suurbritannia rahvuslikust loodusloomuuseumist ja pakuvad lisaks teadmistele ka põnevust ja aukartust. Loomulikult värskendasime ka varasematest külastustest saadud teadmisi ja kogemusi.
Uurisime Tartu kaubamajas eksponeeritud Egiptuse vaarao Tutanhamoni hauakambri aarete koopiaid, mida oli üle kahekümne, sealhulgas ka Tutanhamoni kuldne surimask, millest on saanud Egiptuse tuntuim sümbol. Põnevamad olid veel Tutanhamoni sarkofaag, hauakambrisse asetatud kuldne kaarik, Anubise kuju ja rikkalikult kaunistatud troon.Kuna mõlemad klassid käsitlevad sellel veerandil ajaloos just Egiptuse teemasid, siis oli näituse külastamine väga tänuväärne vaheldus klassiruumis toimuvale õppetööle.
Vaatasime 3D kinos loodusfilmi „Amazonia”, mis võimaldas saada hea ettekujutuse vihmametsa elukooslusest, pakkus tõelist silmailu ja head taustamuusikat.
Õppepäeval olid lõimitud loodusõpetuse, ajaloo, kirjanduse, eesti keele, kunstiõpetuse, muusikaõpetuse teemad.

november 19, 2014

ELO sügislaager

14.11- 15.11.2014.a käisime ELOkatega Väike- Maarja Gümnaasiumis. Seal toimus ELO laager.
Kui me kohale jõudsime, läksime sööma ja peale seda meisterdama. Esimeses töötoas meisterdasime karbi ja trükkisime kotile mustri. Teises töötoas tegime aga prossi ja öökulli. Kell 18.00 oli meil õhtusöök. Pärast seda saime natuke vaba aega, et suhelda sõpradega. Kell 19.00 läksime muuseumisse. Seal toimus muuseumiöö. Saime istuda vanades koolipinkides, mängisime ka mängu "50 või 100 punkti". Võistkonnas pidi olema kolm liiget. See mäng käis nii, et pidime veeretama täringut ja mis numbri saime, selle numbriga küsimusele pidime vastama. See oli väga tore mäng, see mäng meeldis kõigile. Kui mäng läbi sai, siis läksime tagasi koolimajja. Muuseum asus koolimajale väga lähedal. Kell 23.00 oli öörahu.
Hommikul oli kell 08.00 äratus, aga kõik olid enne seda üleval. Pärast hommikusööki osalesime kahes töötoas. Esimeses töötoas tegime hommikuvõimlemist, ainult seda tegime ajule ja laulsime ka laulu, teises töötoas rääkisime ELO-st ja kirjutasime, mis sellel aastal huvitavat on olnud ja mida veel võiksime ELO-s teha. Kell 11.00 oli lõpetamine. Marje mõtles välja ka uue ELO tunnuslause. Selleks on ''ERITI LAHEDAD OLEVUSED''. Istusime siis kõik bussi ja alustasime sõitu kodu poole.
Olid väga toredad päevad! Tekstisisene pilt 1

                                                         Nele, Marko, Hannabel ja Kristjan

november 17, 2014

Kuidas õppida vaatama?

21. septembril saanuks armastatud kunstnik ja kirjanik Edgar Valter 85-aastaseks. Tema sünniaastapäeva meeles pidades kutsus Eesti Lastekirjanduse Keskus 1.-4. klasside lapsi osalema fotovõistlusel „Kuidas õppida vaatama?“.


Võistlusele laekus 142 tööd 36 koolist. Fotosid saadeti Eesti igast ilmakaarest, nii Tallinnast, Valgast, Pärnust kui Kundast. Osalejaid oli ka Eesti Koolist Hollandist.

Võistluse lõpetamine toimus 15. novembril ja tegevust jagus kolmekümnele auhindamisele kutsutule kahte majja.

Eesti Loodusmuuseumis avastati loomade meeli, rännati läbi uue näituse „Tempo ja rütm. Südamelöögist kosmiliste tsükliteni“ ning uuriti loodust lähemalt läbi mikroskoobi.

Eesti Lastekirjanduse Keskuses kuulutati välja fotovõistluse parimad tööd ning avati fotonäitus.

Võistlusele laekunud töid hindas žürii, kuhu kuulusid RMK loodushoiuosakonna Tallinna piirkonna teabespetsialist Annemarie Rammo, ajakirja Loodusesõber toimetaja Mats Kangur ja Eesti Lastekirjanduse Keskuse kunstiekspert Viive Noor.
„Konkursile laekus palju erinevaid töid. Igaühes neist leidus midagi märkimisväärset.” kirjeldab žürii liige Annemarie Rammo. “Mõnel oli hästi teostatud foto, teisel huvitav lugu, mis pildist alguse sai. Auhinnatud said need tööd, milles foto ja lugu teineteist täiendasid. Parimad fotod tekitasid tahtmise minna loodusesse ja pildil olev tegelane või situatsioon ise üles otsida, need tundusid nii mõnusad ja muhedad.“

Auhindadega toetasid Riigimetsa Majandamise Keskus, Pokumaa, Tallinna Loomaaed, kirjastus Koolibri ja Eesti Lastekirjanduse Keskus.

Parimad kuus tööd avaldatakse ajakirja Loodusesõber jõulukuu numbris, valik töid on Eesti Lastekirjanduse Keskuse kodulehel  ning rändnäitusel (kujundaja Mae Kivilo). Näitusega saab Eesti Lastekirjanduse Keskuses Edgar Valteri galeriis tutvuda aasta lõpuni ning seejärel rändab näitus edasi mööda Eesti rahvaraamatukogusid, rõõmustades uuel aastal kõigepealt narvakaid.

Pildid Eesti Lastekirjanduse Keskuse lehel
Parksepa Keskkooli 1. klassi õpilase Kristella Hõraku töö sai auhinnalise koha.


november 13, 2014

Mardisandid

Esmaspäeval, 10. novembril oli mardipäev. Kui tavaliselt käivad mardisandid  ringi eelmise päeva õhtul, siis koolis liikusid sandid ringi 1.-4. tunni ajal. Sandiperes oli ema, isa, 5 last ja pillimees. Lauldi sisselaskmise ja äraminemise laulu, laulu saatel esitati mõistatusi, lastelt uuriti lugemisoskust, tantsiti. Ei unustanud mardid selgi korral vilja visata, tuleb ju majja õnne tuua.

Emadele-isadele: minge koos lastega santi! Nii on lastel turvaline liikuda. Koos on kindlasti huvitavam. Samas õpivad lapsed teilt ilusaid kombeid. Kuid kindlasti õpetage eelnevalt neile selgeks kava.

november 09, 2014

Pärimusmuusika kontsert

3.-7. nov toimus võrukeele nädal. Neljapäeval, 6. nov käisid meil koolis külas pärimusmuusikud, kes kõnelesid ja laulsid võru keeles. Sai kuulata toredaid lugusid kannelde ja lõõtsade esituses. Laulsime kaasa mardisandi laulu. Õpilased said väga huvitava muusikakogemuse.

Isadepäeva kontsert

Kolmapäeva õhtul toimus isadepäeva kontsert, kus esinesid sega-, laste-ja mudilaskoor ning 4.b klassi poisteansambel. Külalistena lõid kontserdil kaasa Võru Kreutzwaldi Gümnaasiumi laste- ja segakoor, neid juhendab Erja Arop.
Esitusele tuli kaks popurriid: lastekoori esituses "Mamma Mia", mis on Rootsi menubändi ABBA loomingul põhinev muusikal ja segakoori esituses "Hüljatud". Laste- ja segakoorile õpetas laulud selgeks õp Silja Otsar ja mudilased ning poiste ansambel esinesid õp Ene Lumi juhendamisel. Õhtut juhtis 6. kl õpilane Talis Timmi.
Kontserdi lõpus sai kuulda ja näha ajaloo- ja seiklusringi esitlust Itaalia reisi kohta. Reisil käidi õpetaja Andres Breidaksi eestvedamisel.

Kullõ´, ma loe sullõ!

Kolmapäeval, 5. nov toimus Võru lasteraamatukogus võrukeelne ettelugemisvõistlus "Kullõ´, ma loe sullõ!". Võisteldi kahes vanuserühmas: 2.-4. ja 5.-7. klass. Parksepa kooli esindasid Astrid nooremas ja Maryleen vanemas rühmas. Iga õpilane tõmbas loosiga endale etteloetava loo ja sai kuni võistluse alguseni ette valmistada.
Esinemine läks hästi. Astrid sai väga hea lugeja preemia ja Maryleen hea lugeja preemia.
Lisada tuleks veel seda, et mõlemad lugejad tahtsid ise sellest võistlusest osa võtta. Iseseisvalt loeti nimekirjas olevaid raamatuid. Julguse ja kindluse saamiseks käidi ka õpetajatele ette lugemas.


oktoober 30, 2014

Kõrvitsanädal

27.-31. oktoobrini toimus koolis kõrvitsanädal. Tundides õpetajad rääkisid kõrvitsa kasulikkusest. Vaadati slaidiesitlusi ja nokitseti kas või kõrvitsaseemneid.
Neljapäeval oli kõrvitsalaat, kus sai müüa ja osta kõrvitsatoitusid.
Nädal lõppes plakatite valmimisega.
Kooli sööklas sai terve nädal toitusid, kus sees oli kõrvits.
Omamoodi tore nädal. Päris mitu last oli, kes ütles, et vaat see kõrvitsatoit maitseb talle.

ELO korraldatud GPSi mäng

Veerandi esimesel päeva esimesel tunnil kogunesid aulasse ELO vanad ja uued liikmed. Tehti kokkuvõte möödunud aastast. Jagati tänukirju ja söödi torti.
Järgnevatel tundidel said kõik õpilased mängida GPS mängu. Selleks koguneti koolimaja ette ja moodustati võistkonnad. Ikka nii, et igas võistkonnas oleks nii suuri kui väikesi. Tunni ajaga tuli läbida võimalikult palju kontrollpunkte.
Loodan, et selline sportlik veerandi algus andis jõudu terveks veerandiks.

oktoober 18, 2014

V ja VI klassi õppepäev

Veerandi eelviimasel päeval omandasid V ja VI klassi õpilased teadmisi väljaspool kooliruume. Õppepäeval olid lõimitud kunstiõpetuse, loodusõpetuse, ajaloo, kirjanduse ja inimeseõpetuse teemad.
Tartu hotelli konverentsikeskuses kohtusime Paberimuuseumi töötajaga, kes tegi lühiülevaate paberi ajaloost ja kasutamisvõimalustest. Seejärel saime ise kätt proovida ja oma ruumilist kujutlusvõimet arendada.
Jääajakeskuse esimene õppetund möödus giidi selgituste saatel väga kiiresti. Seejärel oli veel võimalus ise tegutseda ja enam huvi pakkunud eksponaate põhjalikumalt uurida.
Peale keskuses nähtut ja kuuldut siirdusime Vooremaa voorte ja nõgude vahele, et jää poolt vormitud pinnavorme lähemalt uurida. Lisaks voortele jäid meie teele veel Kukulinna ja Saadjärve mõis ning kaunid Vooremaa järved: Pikkjärv, Saadjärv, Kaiavere järv, Raigastvere järv, Soitsjärv, Ilmjärv.
Ronimine Raigastvere vaatetorni ja suurepärane vaade imelisele loodusele aitas kuuldut paremini meelde jätta.
Meie teame, et Vooremaa kaunid vormid on looduse looming. Kuid sealkandis ringi liikudes ei saa kuidagi mööda minna ka eeposekangelase Kalevipoja legendidest. Seega olid meie päevas kõrvuti nii teaduslikud seletused kui rahvapärimus.
Päev oli pikk, kohati ka tuuline, teadmis, kogemusi ja elamusi pakkuv.

oktoober 16, 2014

Maride kontsert

Teisipäeval, 14. oktoobril said 4. ja 6. klass kuulata maride kandlemängu ja laulu. Saime teada legendi kandle tekkimisest.

Perenaise saia luuletused

Eesti Pagar kutsus oma kampaanias kõiki klasse kirjutama luuletust Perenaise saiast.
Valminud luuletusi saad lugeda siit



Saiamaiad
Parksepa Keskkool 1.kl

Aias sadas saia

Ükskord perenaise aias
sadas selgest taevast saia.
Korvi haaras neiu Maia
noppima läks aiast saia.

Korvitäie saia tuppa tõi.
Nüüd neiu Maia maitses saia 
ja üllatunult lausus siis:
"Küll on hea see PERENAISE sai!
Mee sai, moosi sai, või sai, 
vorsti sai, meie pere lemmik sai!"






Saiasõbrad
Parksepa Keskkool 3.kl

Hea sai

Perenaise sai on nii hea,
et võib kaotada pea.
Me kõikjal seda saia sööme
ja pärast tantsu lööme.

Kui valida,
kas õun või sai,
siis võitjaks saab loomulikult Perenaise sai
ja mõttes teeme talle pika pai. 
Saiasisusööjad 
4.b klass

 Perenaise sai 

Ükskord õue läksin ma
suure saia kotiga.
Nosisin seal saia ma
mõlema suu poolega.
Tulin koju, ütlesin:
„Tahan veel saia ma!“
Ema sammud poodi seadis -
Perenaise saia tõi.

Perenaise sai,
ei ole ümmargune, lai.
Perenaise sai,
seda ei söö ainult hai.
Perenaise sai,
on parem veel kui Daim.
Perenaise sai,
seda igaüks sai.
Perenaise sai,
on sama hea kui pai.

See sai on nõnda hea,
et targaks teeb ta minu pea.
Juhul, kui sul kurb on meel,
ampsa saia kohe veel.
Vahet pole sedagi,
et peal pole midagi.
Maitseb hästi moosiga,
veel parem ilma moosita!

Sai on ilus, ehtne,
maitselt väga lihtne.
Saia süües tunnen ma,
nagu sõidaks lennukiga.
Maanduma ma selleks pean,
kui uue viilu järgi sean.
Saia söön ma iga päev,
enne kui ma kooli läen.

Kõvast saiast pole kahju,
panen mikrolaineahju.
Soojendan seal väheke,
silmis särab täheke,
sest saia lõhna igal pool
on tunda meie pool.

Perenaise sai,
lisaks veel ka või.
Seda koolis süüakse
ja õunamahla juuakse.
Kui koolist koju lähen ma,
poest saia kaasa võtan ka.
Kord koju jõuan saiaga,
kuid enamasti saiata,
sest see maitseb nõnda hea,
et kohe ära sööma pean.

Tahan sulle öelda veel -
head Perenaise saia teeb,
(kus meeskond nõnda agar)
ikka Eesti pagar.






Perenaise sai
Perenaine Kai,
ees tal põllekene lai,
marjadest sai suure noosi,
sellest keetis maitsva moosi.

Moosi väga palju sai.
„Mida teha?“ mõtles Kai.
Võttis jahu, munad, või
ja need kaussi kokku lõi.

Moosisai maitses imehästi.
Kail saia juurde küpsetada kästi.
Võttis taina usinasti,
pani vormi lahedasti.
Lõpuks vormist võttis välja
sooja Perenaise saia.
5. klass
 

Saiasõbrad
Parksepa Keskkool 6.kl
 Sai nime sai

Eile ütles väike Mai:
"Perenaine kullapai,
küpseta üks maitsev sai."

Perenaine aru pidas,
valge taigna valmis segas.
Lauluviisi ümisedes
voolis pätsid,
ahju sättis.
Ootas nende küpsemist,
aimas miskit erilist.
Kuldsed pätsid tulid ahjust,
perenaisel polnud kahju
parimate soovidega
saiad saata korvidega
rõõmustama ootajaid.

Täna hüüdis neiu Kai:
"Perenaine kullapai,
sinu nime kandku sai!"

oktoober 09, 2014

Ettelugemisvõistlus

Teisipäeval, 7. oktoobril toimus Võru raamatukogu lasteosakonnas neljandate klasside ettelugemisvõistlus. Ettevalmistus selleks võistluseks algas juba mitu nädalat varem. Etteantud nimekirja järgi valis iga õpilane endale raamatu. Kodus õppis valmispandud leheküljed ilmekalt lugema. Esimene võistlus toimus klassides. Igast klassist valiti välja parimad. Esimesele sõelale jäid 4.a klassist Sander, Marta, Karolin, Karla ja Marko. 4.b klassist olid parimad Astrid, Helena, Ketter ja Sander. Järgnevalt toimus ettelugemine 2. ja 5. klassile. Viimasele ettelugemisele 3. klassi õpilastele läksid Marta, Astrid, Helena ja Sander Suur. Siit selguski, kes pääseb kooli esindama.Oma esinemisoskusega jäid silma Marta ja Astrid. 
Lõppvõistlusel Võrus oli lugejaid 27. Iga õpilane tõmbas loosiga esinemisjärjekorra. Päeva juhatas sisse ja vahele liikumispause tegi Helle Laanpere. Raamatukoguhoidjatest koosnev žürii valis 18. oktoobril Eesti Lastekirjanduse Keskuses toimuvale üleriigilisele ettelugemise võistlusele Võru maakonda esindama Maibeli Osula Põhikoolist. Kolm parimat lugejat said auhinnaks raamatuid, lisaks jagati tunnustusi hea näitlejameisterlikkuse, jutuvestmisoskuse, ladusa lugemisoskuse jmt eest.
Meie kooli õpilased tõid koju eripreemiad. Marta sai "Selge hääle" ja Astrid "Hea esineja hääle" preemia.


Puud

Mina käisin esmaspäeval, 6. oktoobril Pähnis puid uurimas. Uurisime tamme, pihlakat, sarapuud, kaske, kibuvitsa ja punast tamme. Veel vaatasime filmi haavast ja mängisime pähklitega.
Mulle meeldis väga ka kuum pihlakatee.
Oli tore päev!
Theodor

Käbimatemaatika

Esmaspäeval, 6. oktoobril toimus meil õppekäik Pähnisse. Hommikul oli väga külm ilm. Ootasime 1.klassiga bussi.
Kui jõudsime kohale, võtsid meid vastu kaks õpetajat. esimene klass läks tuppa, meie jäime õue. Mängisime natuke aega. Edasi suundusime mööda teed metsa poole. Teel nägime sipelgapesa, mille kõrgust me ka mõõtsime. 
Kui metsa juurde jõudsime, algas vahetund ning me võisime joosta. Edasi jagati meid viide rühma. igale rühmale anti paber ülesandega. Õpetuse järgi tuli meisterdada kriipsujuku. Meie rühma kasutas selleks erinevat materjali. Kivi sättisime ninaks, kuusekäbid panime silmadeks ja männikäbidest sai suu. Nöörist tegime pea ning samblatuttidest juuksed ja okstest keha. Nimeks panime talle Juku. Pärast kriipsujuku meisterdamist said lapsed veel mängida. 
Juba oligi aeg tagasi sõita. Koolis ootas meid lõunasöök ning pärast seda läksime koju.
Lastele väga meeldis see päev.
Karolin
2. klass

 Hommikul läksin kooli juurde ja sealt sõitsin bussiga Pähni. Seal ootas meid giid, kellega koos hakkasime mängima. Pärast mängimist läksime sipelgapesa juurde, kus mõõtsime seda ning kirjutasime mõõdus töölehele. Edasi korjasime loodusmaterjale, millest tegime mustale kilele inimese kuju, mille nimeks sai Juku. Tema tööks oli autosid parandada. 
Pärast seda läksime tiigi äärde, kus saime kilekotid. Me pidime kilekotti panema 1 kg jagu liiva. Pärast seda mängisime nendega ühte mängu. Edasi võtsime me paaridesse ja mängisime pähklitega. Ja oligi aeg sõita bussiga kooli tagasi.
Kokkuvõttes oli see reis nagu loodusõpetus ja matemaatika korraga. Minule väga meeldis.
Viktoria
2. klass

oktoober 05, 2014

Õpetajate päevaks

5. klassi õpilaste tööd arvutitundides enne õpetajate päeva.

oktoober 03, 2014

Õpetaja läks kooli

Terve septembri kuu oli 1. korruse koridoris näitus, kus sai vaadata, millised koolilapsed olid praegused õpetajad. Uudistamist oli küllaga. Huvitav oli vaadata, millist koolivormi keegi kandis, milline oli selle aja soengu- ja jalanõude mood.
Näitusel olnud piltidest sai tehtud slaidiesitlus.
Head õpetajate päeva õpetajatele, nii kvalifitseeritud kui ka 12. klassi prooviõpetajatele, kes nägid väga fantastilised välja!
Ene

Nunnunäitus

29. septembrist kuni 3. oktoobrini sai vaadata direktori koridoris nunnunäitust. Näitusele oli toodud palju erinevaid köögivilju. Toojateks loomulikult algklasside õpilased. Kindlasti on oma panuse andnud ka vanemad, kes on aidanud kompositsioone kokku seada. Tore näitus oli.


oktoober 02, 2014

Tõraveres ja Vitipalus

30. septembril käis 4.b klass Tõraveres end täheteaduse alaselt harimas. Kahe tunni vältel sai teada palju huvitavat tähtede kohta, mida õpikus kirjas pole. Saime vaadata läbi teleskoobi ka tähti.
Pärast observatooriumi külastust oli meil Vitipalus matk. Olime kevadel võitnud VVV matkamängus tasuta matka. Valitud retk viis meid läbi ürgoru vaatetornini ja läbi metsaraja Elva jõeni. Oma retkel nägime põnevaid looduse imesid. Lisaks mängisime erinevaid mänge. Pärast pingsat kuulamist tähetornis oli mõnus nautida loodust. 
Päev oli küll pikk, aga mõnusalt tore.

1.-3. klass Vällamäel


Reede, 26. september oli meil spordipäev. Sõitsime Vällamäele ja seal meeldis mulle väga. Meid jagati gruppidesse ja anti ülesanne. Pidime läbima 12 punkti ja seal olevale küsimusele vastama. Neljanda punkti juures tuli hästi suur mägi ja ma ei jõudnud üldse üles minna, väsisin ära ja kui üles jõudsin, jõin mahla. Metsas kuulsime ka linnulaulu ja korjasime taskusse mõned sarapuupähklid. Sarapuid oli hästi palju. Kui kõik punktid läbitud, läksime matkamaja juurde sööma ja oma matka luuletust esitama. Edasi läksime bussi ja buss viis meid koju.
Hannes Jukk
2. klass 

26. septembril käisime Vällamäe matkarajal matkamas. Matka käigus pidime leidma ja ära tundma 30 erinevat taime. Matkarajal oli 12 erinevat punkti, mille juures oli põnev jutt matkaraja kohta. Huvitav oli känd, mis oli heledaid seeni täis. 
Oli väga vahva päev!
Karinee ja Jane Liis
3. klass